یک مقام ارشد طالبان به رویترز: ظواهری بیشتر وقت خود را در کوه‌های موسی‌قلعه هلمند گذراند

۱۴۰۱/۵/۱۱

یکی از رهبران ارشد القاعده به رویترز گفت که ایمن الظواهری، رهبر القاعده چند ماه پس از به‌قدرت رسیدن طالبان، به یک "مکان بسیار امن" در کابل نقل مکان کرد.

یک مقام ارشد طالبان به رویترز گفت که ظواهری پس از سال ۲۰۰۱، بیشتر وقت خود را در کوه‌های ولسوالی موسی‌قلعه ولایت هلمند گذراند.

او گفت که ظواهری در آنجا کم حرف بود اما چندین بار به مناطق مرزی پاکستان رفت و آمد کرد.

وزارت خارجه پاکستان به سؤالات درباره تحرکات گزارش شده ظواهری در داخل و خارج از پاکستان پاسخی نداد.

در جنوری ۲۰۰۶، هواپیماهای بدون سرنشین پردتر که توسط سی‌آی‌ای اداره می‌شد، به یک خانه در دامادولا، روستایی در منطقه قبیله‌ای پاکستان در باجور، با این اعتقاد که ظواهری در حال بازدید بود، موشک شلیک کرد. او نبود اما حداقل ۱۸ روستایی کشته شدند.

منابع دیگر طالبان گفتند که این گروه "بالاترین سطح امنیتی" را به ظواهری در کابل داده است، اما او عمدتاً از نظر عملیاتی غیرفعال بود و برای حرکت به اجازه طالبان نیاز داشت.

ایمن الظواهری روز یکشنبه گذشته توسط هواپیمای بدون سرنشین امریکایی در اقامتگاهی که طالبان برای او در منطقه شیرپور کابل تهیه کرده بودند، کشته شد.

زنی که در این محله زندگی می‌کند و به شرط فاش نشدن نامش با رویترز صحبت کرد، گفت که او و خانواده ۹ نفره‌اش با شنیدن صدای انفجار در آخر هفته به اتاق امن خانه خود نقل مکان کردند. وقتی او بعداً به پشت بام رفت، هیچ هیاهو یا هرج و مرجی ندید و تصور کرد که حمله موشکی یا بمبی بوده است که در کابل غیر معمول نیست.

یکی از مقام‌های پولیس کابل، شیرپور را "امن‌ترین و امن‌ترین محله" کابل توصیف کرد و گفت که حمله هواپیمای بدون سرنشین در آنجا "شوک بزرگ" بود.

او گفت که افراد متنفذ از حکومت‎های پیشین حامد کرزی و اشرف غنی خانه‌های بزرگی در شیرپور ساخته‌اند. این مقام افزود که رهبران ارشد طالبان و خانواده‌هایشان اکنون در آنجا زندگی می‌کنند.

یک مقام رسمی ایالات متحده گفت: مقامات امریکایی متوجه شدند که خانواده ظواهری - همسر، دختر و فرزندانش - به خانه‌ای در کابل نقل مکان کرده‌اند و متعاقباً ظواهری را در همان مکان شناسایی کردند.

این مقام‌ها گفتند که چندین بار ظواهری را در بالکن این خانه شناسایی کردند، جایی که در نهایت مورد اصابت قرار گرفت.

ظواهری، جراح مصری، به هماهنگ کردن حملات یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در امریکا کمک کرد که نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در آن کشته شدند.

خبرها
سفیران - فصل سوم
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید