اتمر: کشته شدن ظواهری ثابت کرد که تلاش شده پناهگاه تروریسم از خارج به افغانستان منتقل شود

۱۴۰۱/۵/۱۱

وزیر خارجه حکومت پیشین می‌گوید کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل ثابت می‌کند که برخلاف موافقتنامه دوحه، بار دیگر تلاش صورت گرفته‌ تا پناهگاه تروریسم را از پاکستان به افغانستان منتقل کنند.

حنیف اتمر گفته که حمله به حلقات تروریستی به اقدامات امریکا محدود نخواهد ماند.

وزیر خارجه پیشین در رشته توییتی گفته که حضور الظواهری و افراد دیگر به "حامیان حقیقی" تروریسم فرصت می‌دهد تا ماشین جنگی ضد تروریسم بین‌المللی را بسوی افغانستان جهت دهند.

آقای اتمر ابراز نگرانی می‌کند که افغانستان بار دیگر و "برای دهه‌های دیگر به میدان جنگ‌های بی پایان و بمباردمان طیاره‌های بی پیلوت مبدل گردد".

این مقام ارشد حکومت پیشین در این رشته گفته که رهبران طالبان "مسئولیت تاریخی" جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به میدان رقابت قدرت‌های بزرگ و "جنگ‌های ویرانگر تروریستی و نیابتی" را دارند.

او می‌گوید: "اگر طالبان و امریکا بر "تحقق موافقتنامه دوحه" اصرار دارند، پس مذاکرات بین الافغانی برای دستیابی به توافق همه شمول سیاسی را باید بر اساس تعهد الزام‌آور همان موافقتنامه از سر گرفته شود."

طبق توافقنامه دوحه که بین نمایندگان امریکا و طالبان در فبروری سال ۲۰۲۰ امضا شد، جانب طالبان و مذاکره کنندگان حکومت پیشین درباره چارچوب رسیدن به صلح باید گفتگو می‌کردند.

هیات‌های دو طرف ماه‌ها در دوحه اقامت کردند و پیش از آنکه گفتگوهای کند و بدون پیشرفت‌شان به نتیجه برسد، حکومت پیشین با خروج نیروهای بین‌المللی در اواسط آگست سال گذشته، حدود یکسال پیش، سقوط کرد.

آقای اتمر اما حالا می‌گوید: "در حالیکه تمام مخالفین سیاسی و داخلی طالبان بر گفتگوهای بین‌الافغانی با هدف صلح پایدار و برگشت نظام متکی بر اراده مردم اجماع کامل دارند، طالبان نباید فرصت پیش آمده را برای حصول این مرام برحق ملت از دست دهند."

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید