رویترز: مقامات ارشد طالبان درباره چگونگی پاسخ به حمله پهپادی امریکا تشکیل جلسه دادند

۱۴۰۱/۵/۱۲

رویترز به نقل از چندین مقام طالبان گزارش داد که رهبران ارشد این گروه روز چهارشنبه ۱۲ اسد در مورد چگونگی واکنش به حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا که منجر به کشته شدن ایمن الظواهری رهبر القاعده شد، تشکیل جلسه دادند و گفتگو کردند.

یکی از رهبران طالبان که سمت مهمی در کابل دارد، به رویترز گفت که جلساتی در سطح بالایی در مورد این که آیا طالبان باید به حمله پهپادی امریکا واکنش نشان بدهند یا نه وجود دارد.

به گفته‌‌ این مقام طالبان که نخواسته نامش افشا شود این گروه بر سر «راه مناسب» در صورت تصمیم به دادن واکنش گفتگو کرده‌اند.

این مقام طالبان با اذعان بر اینکه از بحث‌های طولانی دو روزه که در سطح رهبری طالبان آگاه بوده تایید نکرد که ظواهری در خانه‌ای بوده که پهپاد به آن اصابت کرده است.

رهبر القاعده روز یکشنبه ۹ اسد در حمله پهپادی آمریکا در افغانستان در بالکن مخفیگاهش در کابل کشته شد. این عملیات بزرگترین ضربه به این گروه پس از کشته شدن اسامه بن لادن، بنیانگذار آن در سال ۲۰۱۱ بود.

مقامات طالبان تاکنون مرگ ایمن الظواهری را تایید نکرده‌اند.

مقامات طالبان، ابتدا حمله هواپیمای بدون سرنشین یکشنبه را تایید کردند اما گفتند خانه‌ای که مورد اصابت قرار گرفته، خالی بوده است.

یکی دیگر از مقامات طالبان این دیدارها را تایید کرد، اما گفت که نمی‌داند چه چیزی در حال گفتگو است.

واکنش طالبان می‌تواند پیامدهای مهمی داشته باشد، زیرا این گروه به دنبال مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به میلیاردها دالر از وجوه مسدود شده توسط امریکا است.

ایمن ظواهری، پزشک مصری، از نزدیک در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به ایالات متحده شرکت داشت و یکی از افراد تحت تعقیب توسط امریکا در جهان بود.

مرگ او در کابل این سوال را ایجاد کرده طالبان با پناه دادن به ایمن الظواهری رابطه نزدیکی را با گروه‌های افراطی چون شبکه القاعده حفظ کرده‌اند.

طالبان از زمان آغاز گفتگوهای صلح به عنوان بخشی از توافقنامه ۲۰۲۰ در مورد خروج نیروهای تحت رهبری ایالات متحده اطمینان داده بودند که به گروه‌های شبه نظامی دیگر که امنیت سایر کشورها را تهدید می‌کنند پناه نخواهد داد.

مقامات طالبان بارها در نشست‌ها و مصاحبه‌‌های خود تعهد سپرده بودند که اجازه نخواهند داد تا تهدید امنیتی از خاک افغانستان به کشورهای دیگر صورت بگیرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده گفت که طالبان با میزبانی و پناه دادن به ظواهری، این توافق را «به شدت نقض کرده‌اند.»

در همین حال وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه گفت که احتمال دارد القاعده پس از کشته شدن رهبرش، دست به حملات انتقام‌جویانه علیه شهروندان امریکایی بزند. این وزارت از امریکایی‌ها خواست هنگام سفر به خارج محتاط باشند و افزود که سازمان‌های تروریستی در حال برنامه‌ریزی حملات علیه منافع امریکا هستند.

سهیل شاهین، نماینده منتخب طالبان در سازمان ملل، که مقر آن در دوحه است، به خبرنگاران گفت که هیچ خبری در مورد موضع طالبان دریافت نکرده است.

وی در پیامی به خبرنگاران گفت: «منتظر جزئیات و واکنش کابل هستم.»

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید