شورای پناهندگان ناروی از موج فقر و آوارگی به دلیل سیلاب‌ها در افغانستان ابراز نگرانی کرد

۱۴۰۱/۵/۱۳

شورای پناهندگان ناروی می‌گوید طی یک هفته گذشته در نتیجه سیلاب‌های ناگهانی در ۹ ولایت افغانستان، دستکم ۴۲ نفر جان باختند و ۵۶ نفر دیگر به شدت زخمی شده‌اند. این نهاد کمک‌رسانی از اینکه سیلاب‌های اخیر موج دیگری از فقر و آوارگی را ایجاد کند عمیقا ابراز نگرانی کرده است.

مطابق با ارزیابی شورای پناهندگان ناروی، در نتیجه سیلاب‌های یک هفته گذشته ۱۷۲۰ خانه ویران شده و ۳۰۷۳ خانه آسیب دیده، ۱۲ آسیاب گندم تخریب شده و ۲۸ پل فرو ریخته است. در همین حال بیش از ۵ کیلومتر جاده‌ نیز آسیب دیده است.

این نهاد تخمین می‌زند که ۱۸ هزار نفر به دلیل سیل‌های اخیر متضرر شده‌اند.

نیل ترنر، رئیس این نهاد در بیانیه‌ای با اذعان بر بحرانی بودن وضعیت در روستاهای افغانستان بیش از سیل می‌گوید که بحران اقتصادی پس از تسلط طالبان در سال گذشته، بسیاری از کشاورزان را به بدهی‌های سنگین سوق داده است.

به گفته او در بسیاری از مناطق آسیب دیده محصولات از بین رفته و در حالی که زمستان نزدیک است آن‌ها فرصتی برای بهبودی وضعیت ندارند.

بیانیه افزوده است که مطابق با ارزیابی برنامه غذایی سازمان ملل متحد، افغانستان در زمره شش کشوری که جمعیت آن در معرض خطر فاجعه‌بار گرسنگی است که نیاز به توجه فوری دارد.

رئیس شورای پناهندگان ناروی می‌گوید: «ما برای رفع نیازهای فوری جوامع سیل زده به بودجه بشردوستانه به موقع و انعطاف‌پذیر نیاز داریم.»

او در عین حال بر این مساله تاکید کرده که جامعه بین‌المللی باید برای کاهش آسیب‌های ناشی از محدودیت‌های اقتصادی فعلی که بر افغانستان تحمیل شده است، اقدامات فوری انجام دهد.