تایوان: چین مانورهای نظامی "غیرمشروع و غیرمسئولانه" را آغاز کرده است

۱۴۰۱/۵/۱۳

یک روز پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان، جزیره خودگردانی که پکن آن را قلمرو چین می‌داند، چین مانورهای نظامی بی‌سابقه‌ای را در شش منطقه تایوان آغاز کرد. این مانورها تا روز یکشنبه ادامه خواهد یافت. تایوان مانور نظامی چین را غیرمشروع و خلاف قوانین بین‌الملل می‌داند.

تلویزیون دولتی گزارش داد که مانورهای نظامی آغاز شده و روز یکشنبه به پایان خواهد رسید. به گزارش این رسانه، مانورهای نظامی شامل شلیک مستقیم به آب‌ها و حریم هوایی اطراف تایوان می‌شود.

مقامات تایوان مانورهای نظامی چین را حمله به قملرو تایوان خوانده و گفته اند این رزمایش‌ها قوانین سازمان ملل را نقض می‌کند و چالشی مستقیم برای کشتی‌رانی و ترافیک هوایی ایجاد می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حزب حاکم تایوان گفت: «چین در شلوغ‌ترین آبراه‌های بین‌المللی و مسیرهای هوانوردی رزمایش‌هایی را انجام می‌دهد و این رفتار غیرمسئولانه و نامشروع است.»

سخنگوی کابینه تایوان مانور نظامی را با جدیت محکوم کرد و همچنین گفت که وب‌سایت‌های وزارت دفاع، وزارت خارجه و دفتر ریاست جمهوری مورد حمله هکرها قرار گرفته اند.

وزارت دفاع تایوان گفت، چهارشنبه شب، تنها چند ساعت پس از عزیمت پلوسی به کوریای جنوبی، هواپیماهای ناشناس، احتمالاً پهپادها، بر فراز منطقه جزایر دورافتاده کینمن تایوان در نزدیکی ساحل اصلی به پرواز درآمدند.

یک جنرال تایوانی به نام چانگ زون سونگ، به رویترز گفت که پهپادها به صورت جفت وارد شدند و چهارشنبه شب، حدود ساعت ۹ شب، دو بار به منطقه کینمن پرواز کردند.

وی گفت: «ما بلافاصله برای اخطار دادن و دور کردن آنها فشنگ شلیک کردیم. پس از آن چرخیدند و وارد منطقه ممنوعه ما شدند و به همین دلیل آنها را متفرق کردیم.»

چین که تایوان را سرزمین خود می‌داند و حق تصرف آن را به زور برای خود محفوظ می‌دارد، روز پنجشنبه اعلام کرد که اختلافاتش با این جزیره خودمختار یک امر داخلی است.

دفتر امور تایوان مستقر در پکن چین گفت: «مجازات ما برای طرفداران استقلال تایوان معقول و قانونی است.»

پلوسی، بالاترین مقام امریکایی در ۲۵ سال گذشته است که به تایوان سفر می کند. او دموکراسی تایوان را ستود و در توقف کوتاه خود گفت که همبستگی امریکا با تایوان یک تعهد جدی است. او افزود که خشم چین نمی‌تواند رهبران جهان را از سفر به آنجا باز دارد.

جهان‌نما
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید