امریکا برای مقابله با شیوع آبله میمون، وضعیت اضطراری عمومی اعلام کرد

۱۴۰۱/۵/۱۴

دولت امریکا روز پنجشنبه برای مقابله با شیوع آبله میمون که بیش از ۶۶۰۰ امریکایی را مبتلا کرده است، وضعیت اضطراری عمومی اعلام کرد. وزیر صحت و خدمات انسانی دولت امریکا هنگام اعلام وضعیت اضطراری گفت: «از تمام امریکایی‌ها می‌خواهیم تا شیوع آبله میمون را جدی بگیرند.»

خاویر بکرا، وزیر صحت و خدمات انسانی دولت فدرال گفت: «ما آماده‌ایم با این ویروس مقابله کنیم.»

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، امریکا در حالی برای مبارزه با شیوع آبله میمون وضعیت اضطراری اعلام می‌کند که دولت بایدن با انتقادهایی درباره کمبود واکسین این ویروس مواجه شده است. کلینیک‌ها در شهرهای بزرگ مانند نیویورک و سانفرانسیسکو می‌گویند که در تناسب به تقاضای مردم، به اندازه کافی واکیسن آبله میمون دریافت نکرده‌اند.

کاخ سفید اما می‌گوید که که بیش از یک میلیون دوز واکسین را در دسترس عموم قرار داده است و تلاش دارد ظرفیت تشخیص این ویروس را تا ۸۰ هزار مورد در هفته افزایش دهد.

ویروس آبله میمون از طریق تماس طولانی‌مدت پوست به پوست، از جمله در آغوش گرفتن، بوسیدن و همچنین استفاده از روی‌پاک و لباس افراد مبتلا پخش می‌شود.

افرادی که تاکنون مبتلا شده، عمدتاً مردانی بوده‌اند که با مردان رابطه جنسی داشته‌اند. اما مقامات صحی امریکا تاکید می‌کنند که این ویروس می‌تواند هر کسی را آلوده کند.

لارنس گوستین، کارشناس سلامت عمومی در دانشگاه جورج تاون، گفت: «بیانیه روز پنجشنبه یک گام مهم اما دیر بود.»

او گفت: «اعلام وضعیت اضطراری نشان‌دهنده جدیت دولت ایالات متحده است و زنگ خطر جهانی را به صدا درمی‌آورد.»

امریکا در حالی روز پنجشبه، برای مقابله با شیوع آبله میمون، وضعیت اضطراری اعلام می‌کند که پیش از این تدروس آدانوم، دبیرکل سازمان جهانی صحت، شیوع این ویروس را یک وضعیت اضطراری جهانی اعلام کرده بود. او گفت که خطر ابتلا به آبله میمون در مقیاس جهانی متوسط ولی در اروپا بالاست.