وزیر دفاع طالبان: تدوین قانون اساسی یک "ضرورت" است

۱۴۰۱/۵/۱۴

وزیر دفاع طالبان در‌ گفتگو‌ با رادیو ان‌پی‌آر امریکا گفته که تدوین قانون اساسی در افغانستان یک "ضرورت" است.

ملا یعقوب در این مصاحبه که در خانه پدری‌اش در قندهار انجام شده، درباره اینکه طالبان چه شکلی از حکومت را می‌خواهند گفت: «تاکنون تصمیمی در این‌‌باره گرفته نشده است.»

او افزود فکر می‌کنم تا مدتی به‌عنوان یک دولت موقت باشیم و سپس با توجه به شرایط افغانستان، گام بعدی را برداریم.

رادیو ان‌پی‌آر‌ امریکا می‌گوید در روزی که در حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا، رهبر القاعده در کابل کشته شد، ملا یعقوب در قندهار برای مصاحبه نشست.

گفته شده در زمانی که خبرنگار این رادیو با ملا محمد یعقوب ملاقات کرد، بسیاری از افغان‌ها می‌دانستند که انفجاری در کابل رخ داده است.

به گزارش این رادیوی امریکایی، ملا یعقوب‌ در زمان مصاحبه وقوع اتفاقاتی در کابل را تایید کرد، اما گفت که جدی نیست. اما ۲۴ ساعت بعد بود که طالبان حمله "پهپادهای امریکایی" را تایید کردند.

ملا یعقوب در این گفتگو که با نزدیک شدن به سالگرد قدرت‌گیری طالبان هم بوده گفته است که خواهان روابط بهتر با ایالات متحده هستند.

ملا یعقوب بخشی از نسل دوم رهبری طالبان است. او فرزند ملا محمد عمر، بنیانگذار گروه طالبان است.

خبرنگار ان‌پی‌آر می‌گوید برای ملاقات با ملا یعقوب در ۳۱ جولای با هواپیمایی از کابل به قندهار، مرکز سنتی قدرت طالبان رفتند. زمان و مکان دقیق گفتگو از قبل گفته نشده بود. سپس موتری آمد تا خبرنگاران رادیو را به محل مصاحبه ببرند. خبرنگار گفته این یک تکنیک امنیتی قدیمی شورشیان طالبان بود.

خبرنگار توضیح داد: «ما به سمت محوطه‌ای رفتیم که زمانی پدرش از آنجا حکومت می‌کرد. منطقه‌ای پر درخت در سایه دو کوه. یعقوب به ما گفت که در دهه ۱۹۹۰ در دوران کودکی به خاطر دارد که در اطراف آن محوطه دویده است. زمانی که پدرش ریاست امارتی را بر عهده داشت که ایده بسیار خاصی از اسلام را اجرا می‌کرد. طالبان یک رئیس جمهور سابق را به دار آویخت. آن‌ها در استادیوم‌ها اعدام می‌کردند.»

ملا عمر در آن‌ زمان به اسامه بن لادن پناه داده بود و از تحویل دادن رهبر القاعده به ایالات متحده پس از یازده سپتامبر خودداری کرد.

ملا عمر در سال ۲۰۱۳ درگذشت، اما پسرش در رهبری طالبان رشد کرد و اکنون خانه دوران کودکی خود را پس گرفته است.

خبرنگار از ملا یعقوب پرسیده که آیا خانه خود را نشان می‌دهد یا خیر؟ یعقوب اخم کرد و گفت «سیا ویدیوهایی دارد، اگر می‌خواهید آنها را ببینید.»

خبرنگار ان‌پی‌آر افزوده بیش از یک ساعت ملا یعقوب گفتگو کرد، یک بار هم وقفه کرد تا نماز عصر خود را بخواند.

ملا یعقوب به خبرنگار رادیو ان‌پی‌آر‌ امریکا گفته از دیدار با آن‌ها خوشحال است، زیرا می‌خواهد «حقیقت را به جهان، به ویژه ملت آمریکا" توضیح دهد.

ملا یعقوب در پاسخ به این سوال که آیا خواهان روابط بهتر با ایالات متحده است یا خیر؟ خندید.

او گفت «این بدیهی است»، به رسمیت شناختن رژیم طالبان به نفع خود ایالات متحده است.