دو سناتور امریکا: صدها افغان در ایالات متحده در فهرست نظارت بر تروریست‌ها قرار دارند

۱۴۰۱/۵/۱۵

جاش هاولی و رون جانسون دو سناتور جمهوری‌خواه امریکا می‌گویند به شواهدی دست یافته‌اند که نشان می‌دهد صدها تن از افرادی که دولت بایدن از افغانستان تخلیه کرده و وارد ایالات متحده شده‌اند، در فهرست نظارت تروریست‌های شناخته شده و مظنون پنتاگون قرار دارند.

سناتور جاش هاولی در رشته توییتی نوشته است که طبق گزارش یک افشاگر وزارت دفاع امریکا، صدها نفر از مهاجران افغان که در لیست نظارت بر تروریسم وزارت دفاع امریکا قرار داشتند اجازه ورود به ایالات متحده را پیدا کرده‌اند.

طبق این گزارش، دولت بایدن به درستی مشخصات و اثر انگشت ۳۲۴ افغان تخلیه شده را مطابق با فهرست نظارتی فعال شده بیومتریک وزارت دفاع بررسی نکرده‌اند.

وزارت دفاع امریکا قبلا در گزارشی در ماه فبروری اعتراف کرده بود که مرکز ملی مبارزه با تروریسم سوابق همه مهاجران افغان را بررسی نکرده است.

کریستوفر رای، رئیس اف‌بی‌آی امریکا در واکنش به این افشاگری گفته است که اداره تحقیقات فدرال امریکا و گروه‌های ویژه تروریسم مشترک آن به طور فعال در حال تحقیق درباره افرادی هستند که از افغانستان به امریکا وارد شده‌اند و تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شوند. اما در همین حال او اعتراف کرد که این اداره نمی‌داند این افراد کجا هستند.

بازرس کل پنتاگون در اوایل سال جاری اعلام کرد ۵۰ افغان را در ایالات متحده شناسایی کرده که سوابق آنها نشان می دهد ممکن است یک نگرانی امنیتی مهم ایجاد کنند.

در این گزارش آمده بود که نگرانی‌های امنیتی مهم شامل تروریست‌های شناخته شده و افرادی می‌شود که اثر انگشت‌ آن‌ها بر روی بمب‌های دست‌ساز پیدا شده است.