در پی شکایت مقام طالبان از نصاب تعلیمی، تصاویری از کتاب‌های مکاتب در برگرفروشی‌ها نشر شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۷

به دنبال اظهارات معین اداری وزارت معارف طالبان در مورد "نامناسب بودن نصاب تعلیمی مکاتب" تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که استفاده از کتاب‌های مکاتب در برگرفروشی‌ها را نشان می‌دهد. گفته شده برگرفروش‌ها، برای پیچاندن محتویات برگر، از صفحات کتاب‌های درسی استفاده می‌کنند.

در یکی از این تصاویر دیده می‌شود که انباری از کتاب‌های درسی مکاتب افغانستان در گوشه‌ای از برگرخانه انبار شده است.

این در حالی است که همه ساله بسیاری از دانشجویان مکاتب افغانستان از کمبود کتاب و مواد درسی شکایت دارند.

مقامات وزارت‌های معارف و تحصیلات عالی طالبان پیش از این بارها از دستگاه معارف افغانستان و نسلی که در دو دهه گذشته در این کشور آموزش دیده‌اند، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

در‌ آخرین مورد سید احمد شهیدخیل، معین اداری وزارت معارف طالبان به تازه‌گی به طلوع‌نیوز گفته است که مکاتب متوسطه و لیسه به علت تجدیدنظر طالبان در نصاب تعلیمی، به روی دختران دانش‌آموز باز نشده‌اند.

به گفته او به زودی «علم اخلاق، عقیده، علم پرورش فرزندان و همسرداری» به نصاب درسی این دانش‌آموزان افزوده خواهد شد.

پیش از این در ماه میزان ۱۴۰۱ عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان نیز در یک نشست رسمی گفته بود از دانش‌آموزانی که در بیست سال گذشته در افغانستان درس خوانده‌اند، هیچ انتظاری نمی‌توان داشت.

آقای حقانی در این نشست گفته بود که بنیادهای تحصیل و آموزش در افغانستان باید از نو گذاشته شود و از دانش‌آموزان باید از اول "مطابق ارزش‌ها" تربیت شوند.

در همین حال طالبان تغییرات گسترده‌ای در کریکولم درسی دانشگاه‌های افغانستان وارد کرده‌اند. بعد از ورود طالبان اوقات آموزشی ثقافت اسلامی در تمام دیپارتمنت‌های دانشگاه‌های سرتاسر کشور سه برابر افزایش یافته است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید