اشرف غنی مصاحبه با سربازرس ویژه امریکا را رد کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

جان ساپکو، مفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در توییتر نوشت که اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین، از مصاحبه با او خودداری کرده است.

ساپکو قصد داشت در مورد موضوعاتی چون اتهام غارت میلیون‌ها دالر افغانستان در روز سقوط و دلایل سرنگونی دولت، با غنی مصاحبه کند.

پس از طرح اتهام دزدی ۱۷۰ میلیون دالر توسط اشرف غنی در روز فرار از کابل، تقاضا برای بررسی این مساله از سوی نهادهای بین‌المللی افزایش یافت. اشرف غنی در پیامی بعد از فرار، آمادگی خود را برای تحقیقات مستقل بین المللی در مورد اتهام غارت میلیون‌ها دالر ابراز کرده بود.

سیگار در تويیتر نوشت: «رئیس جمهور غنی درخواست‌های سیگار برای مصاحبه مستقیم را رد کرد و در عوض موافقت کرد که توسط وکیل خود به پرسش‌های این دفتر پاسخ دهد.»

سیگار می‌گوید که ۵۶ سوال را به غنی در مورد اتهام دزدی پول‌های دولت افغانستان و دلایل سقوط حکومت ارسال کرد اما وکیل وی تنها به ۶ پرسش پاسخ داده است.

وکیل رئیس جمهور پیشین در پاسخ به سیگار گفته است که اشرف غنی «عمیقاً به کارنامه و دستاوردهای خود در طول ریاست جمهوری در افغانستان افتخار می‌کند. او وظایف خود را در کمال افتخار و امانتداری انجام داد.»

پیش از این سربازرس امریکا در گزارش اولیه خود در ماه جوزا گفته بود که اشرف غنی هنگام فرار از کابل چیزی کمتر از یک میلیون دالر را با خود برد. به گفته او، پس از فرار آقای غنی، محافظان او حدود ۵ میلیون دالر را میان خود تقسیم کرده بودند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

دیدگاه
جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید