قایقی حامل ده‌ها پناهجو شامل مهاجرین افغان در نزدیکی جزیره کارپاتوس یونان غرق شد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۹

گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه ۱۹ اسد، از غرق شدن قایقی با بیش از ۶۰ سرنشین در نزدیکی جزیره کارپاتوس خبر داد. گفته می‌شود پناهجویانی از افغانستان، ایران و عراق سوار این قایق بودند.

به گزارش رویترز، ماموران نیروی دریایی یونان توانستند فقط ۲۹ مهاجر را از این قایق نجات دهند.

به گفته سخنگوی گارد ساحلی یونان، مهاجران نجات یافته که همه مرد هستند گفتند که قایق آنها از آنتالیا ترکیه با ۶۰ تا ۸۰ سرنشین به سمت ایتالیا در حرکت بود.
مقامات یونان می‌گویند که عملیات جستجو و نجات از ساعات اولیه صبح روز چهارشنبه شروع شده و علی‌رغم وزش باد شدید، ادامه دارد.

یونان در خط مقدم بحران مهاجرت اروپا در بین سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ قرار داشت.

در این زمان یک میلیون پناهجو که از جنگ در سوریه، عراق و افغانستان فرار کرده بودند، عمدتاً از طریق ترکیه وارد این کشور شدند.

از آن زمان تعداد مهاجران به شدت کاهش یافته است اما مقامات یونانی می‌گویند اخیرا شاهد افزایش شدید تلاش برای ورود از طریق جزایر این کشور و مرز زمینی با ترکیه بوده‌اند.

طی سال‌های اخیر یونان به طور مکرر توسط سازمان‌های غیر دولتی و در گزارش‌های مختلف به دلیل عقب راندن پناهجویان مورد انتقاد قرار گرفته است.

طبق قوانین اتحادیه اروپا، یونان موظف است به پناهندگان فرصت درخواست پناهندگی بدهد.

کمیسیون اروپا بارها از مقامات یونان درخواست کرده است تا از اخراج خشونت‌آمیز و غیرقانونی پناهجویان در مرزهای اتحادیه اروپا جلوگیری کنند.

برخورد خشونت‌آمیز یونان با پناهجویان باعث شده تا پناهجویان تلاش کنند تا مسیر معمول یونان برای رسیدن به کشورهای اروپایی را دور بزنند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرها
تنش چین و تایوان

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید