حامد کرزی: پیامدهای خروج ایالات متحده از افغانستان بسیار غم‌انگیز است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

رئیس‌جمهور سابق افغانستان نحوه خروج نیروهای امریکایی را برای مردم افغانستان و ایالات متحده غم‌انگیز توصیف کرده و گفته پیامدهای آن فاجعه‌بار است.

حامد کرزی به گلوبل تایمز گفت ایالات متحده از حسن نیت جامعه جهانی و حمایت مردم افغانستان نتوانست برای روند صلح استفاده مناسب کند.

آقای کرزی تاکید کرده که این امر منجر به شکست و عقب نشینی امریکا از افغانستان شد.

رئیس‌جمهور سابق افزوده که یکی از بزرگ‌ترین ضررهای شکست روند صلح افغانستان سقوط نظام جمهوری و تسلط طالبان بدون پایان روند صلح بود. از نظر حامد کرزی، این دو مساله، پیامدهای بسیار منفی برای افغانستان به همراه داشته است.

به باور آقای کرزی، تسلط طالبان بر افغانستان و پایان درگیری‌های عمده مثبت بوده است اما این امر ثبات سیاسی و اقتصادی افغانستان و نیز جایگاه افغانستان را در سراسر جهان آسیب زده است.

رئیس‌جمهور سابق از مسدود شدن ذخایر بانک مرکزی افغانستان و همچنین توزیع نیم آن به قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر انتقاد کرده و افزوده که افغانستان در فاجعه ۱۱ سپتامبر دست نداشت بلکه افغانستان قربانی تروریسم بوده است و ایالات متحده نمی‌تواند از یک قربانی پول بگیرد تا آن را به قربانی دیگر بدهد.

حامد کرزی بار دیگر تاکید کرده است که ذخایر بانک مرکزی نباید توسط طالبان و یا هر حکومت دیگری مصرف شود. او توضیح داده است که ذخایر بانک مرکزی تضمین قدرت پولی افغانی است و باید حفظ شود.

۷۱اقتصاددان و کارشناس، از جمله جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل اقتصاد، دیروز ۱۰ اگست با انتشار نامه‌ای از جو بایدن خواستند تا ذخایر ارزی بانک مرکزی افغانستان را آزاد کند.

آنها با اشاره به تاثیر مسدود بودن این ذخایر می‌گویند: «حالا مردم افغانستان زجر حکومتی را می‌کشند که انتخاب نکرده‌اند."

این اقتصاددانان معتقدند که ذخایر بانک مرکزی برای به حرکت افتادن چرخ اقتصاد افغانستان ضروری است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید