وزیر انرژی ایران پس از دیدار با طالبان: قرار شد حقابه ما مشخص شود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

علی اکبر محرابیان، وزیر انرژی جمهوری اسلامی پس از سفر به کابل و بازگشت به تهران گفت در دیدار با طالبان قرار بر این شد حقابه ایران با توجه به میزان بارش‌هایی که بوده مشخص و سپس به سمت ایران رها شود.

آقای محرابیان گفت «در سال‌های نرمال و عادی ۸۲۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران است.»

او در عین حال گفت که در طول ماه‌های گذشته در نوبت‌های مختلف آب مختصری وارد ایران شده، یک مرتبه چهار میلیون متر مکعب.

آقای محرابیان ابراز امیدواری کرده است که با رهاسازی سهمی که جمهوری اسلامی دارد شاهد تامین حقابه کشورش از سوی افغانستان باشد.

این مقام ایران روز چهارشنبه ۱۹ اسد در راس یک هیئت وارد کابل شد و در دیدار با امیرخان متقی، وزیر خارجه و ملا عبداللطیف منصور ، وزیر انرژی طالبان در مورد مسایل مرتبط با آب و همکاری‌های دوجانبه در زمینه برق و انرژی گفتگو کرد.

به گزارش خبرگزاری باختر، وزیر انرژی طالبان به علی اکبر محرابیان گفته که طالبان متعهد به تطبیق کامل معاهده ۱۳۵۱آب دریای هلمند میان افغانستان و ایران است.

وزیر انرژی ایران در دیدار با وزیر خارجه طالبان هم وعده همکاری‌های اقتصادی دو جانبه را داده است.

آقای محرابیان به امیرخان متقی گفت که در افغانستان از نظر زیرساختی فرصت‌های کافی وجود دارد و ایران آماده همکاری در تولید انرژی، زراعت، تامین آب و استخراج معادن است.

در جریان یکسال گذشته، مقام‌های ایران بارها به طالبان هشدار دادند که حقابه ایران باید داده شود.

علی اکبر محرابیان روز پنجشنبه ۲۰ اسد، در گفتگو با شبکه خبر ایران گفت که مهم‌ترین موضوعی که در طول ماه‌ها و سال های اخیر موجب شد که ما نتوانیم حقابه قانونی خود را دریافت کنیم «اجرای یک طرح استکباری بود که در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی ایران اجرا شده است.»

او توضیح داد: «سازه‌ای اجرا شده که باعث می‌شود آب بند کمال خان به سمت گودزره که یک منطقه لم یزرع است برود. در طول یکی دو سال اخیر با اجرای این سد ما شاهد این بودیم که حقابه جمهوری اسلامی آزاد نشود.»

وزیر انرژی ایران ابراز خرسندی کرد که در دیدار با طالبان از دیگر مهم‌ترین توافقات این بود که این گروه پذیرفت از این به بعد هیچ آبی به سمت گودزره نرود و آب از بند کمال خان در مسیر طبیعی خودش به سمت جمهوری اسلامی وارد شود.

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
قهرمانان کوچک

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید