سازمان‌های حقوق بشری: مدافعان حقوق‌ بشر در معرض انتقام‌جویی و خشونت طالبان قرار دارند

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

شماری از نهادهای حقوق بشر شامل سازمان جهانی علیه شکنجه، انجمن آسیا، مدافعان خط مقدم و فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر از خشونت‌های طالبان ابراز نگرانی کردند.

این نهادها در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند که مدافعان حقوق بشر بیش از هر زمان دیگر در معرض خطر قرار دارند.

این سازمان‌ها روز جمعه ۲۱ اسد، در یک بیانیه‌ای مشترک گفتند که مدافعان حقوق بشر در افغانستان تقریباً روزانه با حملات و انتقام‌جویی‌های خشونت‌آمیز از جمله دستگیری، شکنجه، تهدید و کشتار مواجه هستند.

به گفته این نهادها، تشدید خشونت‌ها در ولایات شماری زیادی از مدافعان حقوق بشر را مجبور به نقل مکان کرده است. این سازمان‌ها تاکید کرده‌اند که زنان مدافع حقوق بشر از سوی طالبان تهدید می‌شوند و در معرض آدم‌ربایی هستند.

این نهادها گفتند که اعضای خانواده‌های فعالان حقوق مورد خشونت قرار گرفته و به صورت خودسرانه بازداشت و شکنجه شده‌اند و آسیب جسمی و روانی دیده‌اند.

از سوی دیگر، در بیانیه مشترک این نهادها آمده است که طالبان در ولایت‌های قندوز، دایکندی، غزنی، ننگرهار، فاریاب، بدخشان، پنجشیر و بغلان با سازماندهی عملیات‌های نظامی، اقلیت‌های مذهبی و قومی را هدف قرار داده‌اند.

این سازمان‌ها بر اساس شواهد موثق مدعی شده‌اند که طالبان همچنین حملاتی را علیه هزاره‌ها، هند‌وها و سیک‌ها انجام داده‌اند که این مساله «جنایات جنگی، نسل‌کشی و پاکسازی قومی علیه این جوامع است.»

در بیانیه مشترک آمده است که کسانی که به دنبال مستندسازی و افشای تخلفات طالبان هستند، با انتقام‌جویی شدید مواجه شده‌اند.

این نهادها می‌گویند طالبان بر خلاف تعهدات خود، طی یک سال گذشته حقوق بشر به صورت جدی نقض کرده و همچنان به دنبال سرکوب جامعه مدنی، آزادی بیان و هرگونه مخالفت هستند.

به گفته این سازمان‌های حقوق بشری، طالبان زنان و دختران، اقلیت‌های مذهبی و قومی و کسانی که علیه تخلفات این گروه صحبت ‌می‌کنند، هدف قرار می‌دهند.

به گفته این نهادها، ناپدید شدن اجباری زنان و بازداشت‌های خودسرانه روزنامه نگاران و فعالان جامعه مدنی تاکتیک‌هایی است که طالبان برای خاموش کردن صداهایی مخالف از آن استفاده می‌کنند.

این سازمان‌های حقوق بشری از جامعه جهانی خواسته که برای حفاظت از زنان مدافع حقوق بشر، حاکمیت قانون، آزادی بیان و روزنامه‌نگاران اقدامات حفاظتی ویژه انجام دهد و برای بازگشایی مکاتب دخترانه، طالبان را تحت فشار قرار دهد.

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید