صلیب سرخ: زنان باردار در افغانستان به دلیل کمبود دارو و تجهیزات، به درستی درمان نمی‌شوند

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

رئیس منطقه‌ای صلیب سرخ در آسیا و اقیانوسیه با نشر بیانیه‌ای می‌گوید مادران و زنان باردار در افغانستان به دلیل کمبود دارو و تجهیزات مورد نیاز، به درستی درمان نمی‌شوند. کریستین سیپولا افزود که از هر صد هزار تولد در افغانستان، ۶۳۸ زن در هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

افغانستان در حال حاضر با یکی از بالاترین نرخ‌های مرگ و میر مادران در جهان مواجه است.

خانم سیپولا روز جمعه ۲۱ اسد، در بیانیه‌ای گفت که برای نجات جان‌ها و فعال نگه داشتن مراقبت‌های صحی گام‌های فوری از سوی صلیب سرخ برداشته شده است. او تصریح کرد که صلیب سرخ از ماه نوامبر سال قبل تاکنون ۳۳ شفاخانه بزرگ را در سراسر افغانستان تحت حمایت قرار داده است.

به گفته خانم سیپولا به کمک صلیب سرخ از ماه جنوری به این طرف، ۱۱۳ هزار و پنجصد نوزاد با حمایت‌های درمانی و پزشکی این نهاد به دنیا آمده‌اند، اما او در عین حال می‌گوید در حالی که بیش از نیمی از جمعیت افغانستان در ناامنی غذایی شدید به سر می‌برند امکان زنده نگه داشتن این نوزادان یک مساله است.

او می‌گوید که این فقط سیستم مراقبت‌های درمانی نیست که نیاز به حمایت فوری دارد. به گفته وی در حالی که جنگ در سراسر افغانستان نسبت به سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما مشکلات خانواده‌های افغان برای زنده ماندن کاهش نیافته است.

به گفته این مقام صلیب سرخ، فلج شدن سیستم بانکی، کمبود شغل و پول نقد و پیامدهای چندین دهه جنگ، تاثیر مخربی بر خانواده‌های افغان داشته و تحریم‌های اقتصادی این وضعیت وخیم اقتصادی را تشدید کرده است.

در همین حال گزارش‌ها حاکی از این است که تاثیر اقتصادی درگیری اوکراین و روسیه بر قیمت کالاهای اساسی به شدت به قدرت خرید خانواده‌ها آسیب زده است.

میلیون‌ها افغان با کمبود غذا و آب آشامیدنی سالم مواجه هستند که خطر ابتلا به بیماری‌های ناقل از آب را به همراه دارد.

صلیب سرخ می‌گوید که سازمان‌های بشردوستانه علی‌رغم تمام تلاش‌های شان، ظرفیت پاسخگویی به نیازهای روزافزون جمعیت افغانستان را ندارند.

با قطع حمایت و کمک‌های فوری بین‌المللی، میلیون‌ها کودک، زن و مرد با مشکلات فوری تهدید کننده زندگی مواجه شده‌اند.

خانم سیپولا تاکید کرد: «این وظیفه اخلاقی و بشردوستانه ماست که اطمینان حاصل کنیم که نوزادان افغانستان و خانواده‌های آنها از کمک‌های مورد نیاز برخوردار شوند.»

به گفته او دولت‌ها و نهادهای امدادرسان باید به افغانستان بازگردند و افغان‌ها را که هم اکنون با وضعیت غیرقابل تحملی روبرو هستند، حمایت کنند.

خبرها
خبر ورزشی
کلکین

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید