فرماندار نیویورک: سلمان رشدی زنده است و به شفاخانه منتقل شده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

کتی هوکول، فرماندار نیویورک، پس از حمله به چاقو به سلمان رشدی، نویسنده مشهور آمریکایی-بریتانیایی، گفت: «رشدی زنده است و با امداد هوایی به یک شفاخانه محلی منتقل شده و در حال دریافت کمک های مورد نیاز است.»

آقای رشدی ۷۵ ساله برای سخنرانی در مؤسسه شاتاکووا در غرب ایالت نیویورک رفته بود و روی استیج فردی به او حمله کرد. تاکنون جزئیات بیشتر درباره وضعیت سلامتی این نویسنده منتشر نشده است.

پولیس ایالتی اعلام کرد که وضعیت رشدی، نویسنده رمان "آیات شیطانی" مشخص نیست.

پولیس هنوز درباره انگیزه این حمله و این که از چه نوع سلاحی استفاده شده، چیزی نگفته است.

اندرو ویلی، سخنگوی رشدی هم گفت که "سلمان در حال جراحی است"، اما جزئیات بیشتری در اختیار ندارد.

به گفته شاهدی که در جلسه سخنرانی رشدی حضور داشت، هنگامی که مهاجم به این نویسنده حمله کرد، او روی زمین افتاد و سپس توسط گروه کوچکی از مردم محاصره شد. این افراد پاهای او را بالا نگه داشتند تا خون بیشتری به قسمت بالایی بدن او بفرستند.

سلمان رشدی که در یک خانواده مسلمان کشمیری در مومبای به دنیا آمده است، برای چهارمین رمان خود به نام «آیات شیطانی» که به گفته برخی مسلمانان حاوی عبارات کفرآمیز است، با تهدید به مرگ مواجه شد. این رمان پس از انتشار در سال ۱۹۸۸ در بسیاری از کشورهای دارای جمعیت مسلمان ممنوع شد.

یک سال بعد، روح‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، فتوای صادر کرد و از مسلمانان خواست که این رمان‌نویس و هرکسی را که در انتشار آن دست داشتند به جرم توهین به مقدسات بکشند.

پس از صدور این فتوا سلمان رشدی سال‌ها مخفی شد. هیتوشی ایگاراشی، مترجم جاپانی این رمان، در سال ۱۹۹۱ به قتل رسید.

حکومت ایران در سال ۱۹۹۸ اعلام کرد که دیگر از این فتوا حمایت نخواهد کرد و رشدی در سال‌های اخیر زندگی نسبتا علنی‌تری را انتخاب کرد.

خبرها
خبر ورزشی
بحث روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید