نمایندگان جمهوری خواه: احتمال سوءاستفاده از کماندوهای افغان توسط رقبای امریکا وجود دارد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۳

برخی جمهوری‌خواهان در کانگرس امریکا یکشنبه گفتند کماندوهای سابق افغان که توسط امریکا آموزش دیدند، می‌تواند از سوی چین، روسیه و ایران استخدام شوند و اسرار عملیاتی و استخباراتی نیروهای امریکایی را فاش کنند.

آنها از حکومت بایدن خواستند تا این نیروهای خاص را از افغانستان خارج کند.

به نقل از رویترز، نمایندگان جمهوری‌خواه در کمیته روابط خارجی کانگرس در گزارشی که در مورد اولین سالگرد سقوط کابل تهیه کرده اند، گفتند که «این موضوع از آن رو مایه نگرانی است که شماری از نیروهای نظامی افغان به ایران فرار کرده اند.»

آنها از حکومت بایدن انتقاد کردند که تخلیه تمام کماندوهایی را که از سوی امریکا آموزش نظامی دیده بودند، در اولویت قرار نداد.

در گزارش این اعضای کمیته، سوءاستفاده از نیروهای خاص افغان توسط کشورهای چین و ایران و روسیه به عنوان «خطر عمده برای امنیت ملی» توصیف شده است. زیرا، این کشور از «تاکتیک‌ها، تکنیک‌ها و طرز العمل‌های ارتش و سازمان‌های استخباراتی امریکا مطلع خواهند شد.»

این نمایندگان باور دارند که کمبودها در روند خروج و تخلیه شتاب زده امریکا از افغانستان، ناشی از عدم آمادگی لازم حکومت بایدن در آستانه سقوط کابل به دست طالبان بود و در این جریان مجبور به گرفتن تصمیم‌های شتاب زده شد.

بحث روز
جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید