فرید حمیدی: طالبان ظرفیت لازم برای تنظیم اقتصاد و حاکمیت قانون در افغانستان را ندارند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

لوی سارنوال سابق افغانستان با انتشار یادداشتی در روزنامه یو‌اس‌ای تودی می‌گوید طالبان توانایی اداره یک حکومت مدرن را ندارند. به گفته فرید حمیدی طالبان ظرفیت لازم برای تنظیم اقتصاد و حاکمیت قانون را ندارند. آقای حمیدی می‌گوید با شنیدن خبر سقوط کابل احساس درماندگی به او دست داد.

محمد فرید حمیدی، متخصص عرصه قضا و حقوق بشر است و در جریان سال‌های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ به عنوان دادستان کل افغانستان کار کرده است.

آقای حمیدی در یادداشت خود نوشته است در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ "من اخبار را تماشا کردم و می‌دیدم که جوانان افغان برای فرار از دست طالبان سوار هواپیما شدند. من شاهد ربوده شدن آزادی، تحصیل و زندگی زنان جوان افغان بودم."

فرید حمیدی گفته است در آن زمان در ایالات متحده امریکا در حال آغاز یک دوره تحصیلی در دانشگاه هاروارد بوده که خبر سقوط کابل را شنیده است. او تاکید کرده که با شنیدن این خبر "احساس درماندگی" به او دست داد. آقای حمیدی نوشته است: "روزی بود که فهمیدم در کشوری که ۵۳ سال پناهگاه من بود، دیگر خانه‌ای نخواهم داشت."

در یادداشت دادستان کل سابق افغانستان آمده است: "در طول زندگی‌ام در افغانستان شاهد سقوط بسیاری از دولت‌ها بودم. من می‌دانم چقدر طول می‌کشد تا یک حکومت فرو بپاشد، مردم وحشت کنند و هرج‌ومرج به وجود بیاید، اما این فروپاشی دردناک‌تر و غافلگیرکننده‌‌تر از همه بود."

فرید حمیدی معتقد است که مردم افغانستان خواهان صلح هستند، نه یک حکومت توتالیتر سرکوبگر دیگر.

لوی سارنوال سابق افغانستان گفته است طالبان قوانین تبعیض‌آمیزی را در حکومت خود گنجانده‌اند. از تبعیض علیه مذهب گرفته تا تبعیض بر اساس قومیت و جنسیت، و تبعیض علیه میلیون‌ها نفر که تحت حکومت قبلی کار و زندگی می‌کردند.

فرید حمیدی می‌گوید: "ترس من این است که این امر منجر به فروپاشی افغانستان به عنوان یک ملت شود."

آنجا که نور می‌درخشد
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید