هیبت‌الله علیزی: حامد کرزی دروغ می‌گوید، او می‌خواست وارد ارگ شود و به طالبان مشروعیت دهد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان می‌‌گوید حامد کرزی دروغ می‌گوید که پس از سقوط کابل، قصد ورود به ارگ را نداشت. هیبت‌الله علیزی مدعی است که پس از فرار اشرف غنی از کابل، مانع ورود حامد کرزی به ارگ شده. او به افغانستان اینترنشنال گفت اگر کرزی وارد ارگ می‌شد، طالبان مشروعیت می‌گرفتند.

هبت‌الله علیزی در پاسخ به سوال افغانستان اینترنشنال که چرا از ورود حامد کرزی جلوگیری کرده، گفت که تجربه نشان داد که او در دوران حکومت خود استراتژی مشخصی نداشت و از کجا معلوم که او نیروهای باقیمانده در کابل را هم زنده به طالبان تسلیم نمی‌کرد؟

دفتر حامد کرزی قبلا به این اظهارات آقای علیزی پاسخ داده و گفته که هیچ قصدی برای ورود به ارگ و تصاحب قدرت نداشته است.

با این حال آقای علیزی حامد کرزی را متهم به "دروغگویی‌" می‌کند و بر این باور است که «دروغ برای سیاسیون افغانستان به یک فرهنگ تبدیل شده است.»

اشرف غنی عامل سقوط افغانستان است

رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان می‌گوید اشرف غنی، اعضای کابینه‌اش و بسیاری دیگر از مسئولین سیاست در کشور، باعث و بانی سقوط افغانستان شدند.

او افزود آنان به صورت پنهانی با طالبان گفتگو داشتند و شکی نیست که کابل به این گروه سپرده شد.

هیبت‌الله علیزی ابراز امیدواری کرد که روزی این مقامات اعتراف کنند که در دبی، دوحه و نقاط مختلف برای طالبان هم کمپین کردند و هم با آنان ملاقات پنهانی داشتند.

این مقام نظامی پیشین افغانستان پیشتر هم با رد ادعای اشرف غنی در باره فروپاشی ارتش قبل از فرار او از کابل گفت که خروج غنی باعث گسست نظام و خلاء قدرت در کشور شد.

او بازگشت طالبان را نتیجه معامله ننگین و شرم‌آور سیاسیون فاسد، به ویژه اشرف غنی دانسته است.

آقای علیزی در گفتگو با افغانستان اینترنشنال گفت که اگر اشرف غنی فرار نمی‌کرد، نیروهای امنیتی نمی‌گذاشتند در کابل جنگ شود.

رئیس جمهور و شورای امنیت در کار من دخالت می‌کردند

هبت‌الله علیزی، رئیس ستاد ارتش در حکومت اشرف غنی به افغانستان اینترنشنال گفت که رئیس جمهور غنی و شورای امنیت ملی در کار او دخالت می‌کردند.

او اشرف غنی را بانی سقوط افغانستان دانست و گفت شورای امنیت نیز حتی فرمانده یک ولسوالی‌ را انتخاب می‌کرد.

آقای علیزی که در حکومت پشین در پولیس، امنیت ملی و ارتش کار کرده می‌گوید پس از سقوط کابل تصمیم قطعی داشت تا به پنجشیر برود و با احمد مسعود نیز هماهنگ کرده بود، اما میدان هوایی کابل در محاصره بود و نتوانست.

او گفت در ماه آگست ۲۰۲۱ با فرماندهان پنجشیر، کسانی که دوشادوش با آن‌ها کار کرده بود هم صحبت کرده بود تا به آنان ملحق شود که ممکن نشد.

او که حالا در خارج از افغانستان بسر می‌برد تاکید کرده که از کشور فرار نکرده و روزی به افغانستان بر خواهد گشت.

آقای علیزی در گفتگوی اختصاصی با افغانستان اینترنشنال می‌گوید با بسیاری از نظامیان پیشین که به کشورهای دیگر رفته‌اند در تماس است.

این نظامی پیشین افغانستان درباره مبارزه جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود گفت که برخوردی که طالبان با شهروندان افغانستان دارد، به منافع ملی افغانستان صدمه می‌زند.

او خطاب به طالبان تاکید کرد که مشکلات کنونی باید از طریق گفتگو و مذاکره حل شود.

آنجا که نور می‌درخشد
خبرهای ساعت ۱۰ شب
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید