لوی درستیز سابق بریتانیا: سراج‌الدین حقانی یک مُدرنیست است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

نیک کارتر، لوی درستیز سابق بریتانیا گفته است که سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان که ۲۰ سال دشمن بود، حالا در میان طالبان یک مُدرنیست است.

سراج‌الدین حقانی در فهرست سیاه تروریسم امریکا قرار دارد و ایالات متحده ۱۰ میلیون دالر برای دستگیری او پاداش تعیین کرده است.

نیک کارتر با مُدرنیست خواندن شماری دیگر از افراد طالبان می‌گوید جهان باید با این گروه تعامل کند تا از تبدیل شدن افغانستان به کشوری که بالقوه می‌تواند میزبان گروه‌های تروریستی باشد جلوگیری کند.

سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی که در حال حاضر وزیر داخله طالبان است یکی از قدرتمندترین مقام‌های حکومت طالبان به شمار می‌رود.

پس از آنکه حقانی سرپرست وزارت داخله طالبان شد، پولیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) جایزه را برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود از پنج میلیون به ده میلیون دالر افزایش داد.

نیک کارتر ابراز تاسف کرده که دستاوردهای غرب در بیست سال گذشته در افغانستان از بین رفته است.

او علت سقوط افغانستان را یک شکست سیاسی دانسته و افزوده «دولتی که در افغانستان شکل دادیم پایدار نبود. نیروهای امنیتی افغان پایداری نداشتند و این موضوع درک نشد.»

اشرف غنی که قبلا با جنرال نیک کارتر مصاحبه‌ای داشته، شکست را قبول کرده و گفته تنها اشتباه او به عنوان رئیس‌جمهور اعتماد به شرکای بین‌المللی از جمله امریکا بود.

آقای کارتر از وضعیت پیش روی افغانستان به ویژه حضور گروه‌های تروریستی هم ابراز نگرانی کرده و در پاسخ به این پرسش که آیا این خطر این وجود دارد که افغانستان دوباره به پایگاه گروه‌هایی مانند القاعده تبدیل شود، گفت که اگر این کشور فراموش‌شود، به احتمال زیاد تروریست‌ها در آن پناه خواهند گرفت و کارهایی را انجام خواهند داد که در ۱۱ سپتامبر، ۲۰ سال پیش اتفاق افتاد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید