وزیر سرمایه‌گذاری پاکستان: پاکستان از طریق اتصال با افغانستان به مرکز تجاری تبدیل می‌شود

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

سید نوید قمر، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری پاکستان می‌گوید این کشور می‌خواهد بر اساس چشم‌آنداز اقتصادی خود از طریق اتصال تجاری با افغانستان به یک مرکز تجاری، ترانزیتی و حمل‌ و نقل تبدیل شود.

به گزارش اکسپرس تریبون، پاکستان اخیرا قرارداد تجارت تزانزیتی را با ازبکستان امضا کرده است.

سید نوید قمر گفته است پاکستان برای تبدیل شدن به مرکز تجاری و برای رسیدن به این هدف، قرارداد تجارت ترانزیتی را با ازبکستان امضا کرده و برای قرارداد دیگری با قزاقستان و تاجیکستان در حال مذاکره است.

به گزارش روزنامه اکسپرس تریبون، پاکستان به طور سنتی به بازارهای صادراتی خاورمیانه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا وابسته بوده است. با این حال، کشور‌های آسیای میانه بازاری دست نخورده برای پاکستان است.

به گزارش اکسپرس تربیون، حکومت نواز شریف تلاش‌های مداوم را برای کشف بازارهای آسیای میانه و حتا روسیه انجام داده بود، اما این تلاش‌ها در زمان عمران خان به سبب موانع حکومت پیشین افغانستان متوقف شدند.

تربیون گفته است که اشرف غنی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان برای راه یافتن پاکستان به آسیای میانه خواهان تجارت افغانستان و هند از راه پاکستان بود، اما اسلام‌آباد تا آخر این فرصت را به کابل و دهلی نداد و خود نیز موفق به راه‌یابی به آسیای میانه نشد.

این رسانه پاکستانی می‌گوید بعد از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان، موانع بر سر راه تجارت پاکستان به آسیای میانه از بین رفته و این کشور حالا تلاش می‌کند که کشورهای آسیای میانه و روسیه را را به تجارت از راه بندر گوادر تشویق کند.

خبرها
سفیران - فصل سوم
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید