عمران خان: انتظار دارم که زنان افغانستان برای مطالبه حقوق خود در برابر طالبان بایستند

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان در مصاحبه‌ای با گاردین گفته است انتظار دارد که زنان افغانستان برای مطالبه حقوق خود در برابر طالبان بایستند. او می‌گوید با توجه به اینکه طالبان از دخالت خارجی متنفرند، در برابر فشارهای بیرونی مقاومت خواهند کرد.

عمران خان زنان و مردم افغانستان را قوی توصیف کرده که برای مطالبه حقوق خود خواهند ایستاد.

نخست‌وزیر مخلوع پاکستان در حالی از ایستادگی زنان افغانستان در برابر طالبان سخن می‌گوید که او از تسلط طالبان بر افغانستان استقبال کرد و گفت که این اقدام «زنجیر بردگی را می‌شکند.»

طالبان پس از تسلط بر افغانستان، مکاتب دخترانه را بست و در جریان یک سال گذشته اعتراضات زنان افغانستان را پیوسته با خشونت سرکوب کرده و فعالان حقوق زنان و معترضان را بازداشت کرده‌اند.

با این حال، عمران پارسال از جامعه جهانی خواست نسبت به سنت‌های فرهنگی افغانستان و همچنین مناطق همجوار در پاکستان، به ویژه در ارتباط با آموزش دختران، حساس باشند. عمران گفته بود در صورت نقض این سنت‌ها، خانواده‌ها هرگز دختران خود را به مکتب نمی‌فرستند.

پاکستان در دوره صدارت آقای خان از سال ۲۰۱۸ تا اپریل سال جاری، با کشتار غیرقانونی مخالفان و تهدیدهای مکرر علیه روزنامه‌نگاران، به ویژه گزارشگران زن، سابقه ضعیفی در زمینه حقوق بشر داشت.

گاردین می‌نویسد که آقای خان پس از برکناری از قدرت در ماه اپریل برای بقای سیاسی خود می‌جنگد و در این راه تلاش دارد تا وجهه خود را که بیشتر با رویکرد تندروانه معرفی شده تعدیل کند.

عمران خان در بخشی از مصاحبه با گاردین، حمله به سلمان رشدی را محکوم کرد و آن را «وحشتناک» و «غم انگیز» توصیف کرد و گفت که اگرچه خشم جهان اسلام از کتاب آیات شیطانی رشدی قابل درک است، اما این امر نمی‌تواند این حمله را توجیه کند.

پارلمان پاکستان در اوایل سال جاری خورشیدی، پس از بحث و جدلی طولانی عمران خان را از سمت نخست‌وزیری این کشور برکنار کرد.

آقای خان با اتهاماتی مبنی بر تأمین مالی غیرقانونی مبارزات انتخاباتی رو به روست که می‌تواند منجر به محرومیت او از سیاست شود.

ماه گذشته کمیسیون انتخابات پاکستان حکم داد که حزب تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان بودجه ممنوعه دریافت کرده است.

آژانس تحقیقات فدرال پاکستان موظف به تحقیقات بیشتر شده است و کمیسیون روز سه شنبه عمران خان را احضار کرده است.

کارشناسان می‌گویند در صورت اثبات اتهامات، می‌توان خان را از حضور در سیاست منع یا حزب او را ممنوع کرد.

عمران خان واشنگتن را به دلیل مهندسی رای عدم اعتماد که باعث سقوط دولتش شد، سرزنش کرد و گفت که ایالات متحده با متقاعد کردن اعضای حزبش برای جدایی کمک کرده است.

پس از این که آقای خان از قدرت برکنار شد، او و هوادارانش به طور پیوسته تلاش کرده‌اند تا با برگزاری تظاهرات‌ خیابانی و به چالش کشیدن دولت پاکستان راه جدیدی را برای خروج از بن‌بست سیاسی که با آن مواجه شده‌اند، باز کنند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید