گاردین: گروهی از زنان افغان در تبعید به دنبال راهی برای مقابله با بحران در افغانستان هستند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

روزنامه گاردین در گزارشی با عنوان "طالبان نمی‌دانند چگونه حکومت کنند" نوشته است گروهی از زنان افغان در تبعید در حال یافتن راه‌هایی برای مقابله با بحران سیاسی و انسانی در افغانستان هستند. سارا داگلاس، از زنان سازمان ملل گفته ما این زنان را "گروه شش نفره" می‌نامیم.

فوزیه کوفی، ناهید فرید، مریم صافی، اصیلا وردک، صوفیا رامیار و انیسه شهید از کسانی هستند که گاردین از آن‌ها به نام گروه شش نفره نام برده.

این زنان چندی قبل هم یک نشست جانبی سازمان ملل در روز پنجشنبه، ۲۹ میزان سخنرانی کردند. آنان دعوت شده بودند تا نمایندگان کشورهای مختلف به خواست‌ها و پیشنهادات‌شان گوش دهند.

گاردین نوشته است هرچند بازگشت طالبان به قدرت در سال گذشته باعث مهاجرت سیاستمداران، دانشگاهیان و روزنامه‌نگاران شد، اما برای گروه کوچکی از زنان افغان، کار اداره کشور حتی در تبعید متوقف نشده است.

فوزیه کوفی، نماینده سابق پارلمان افغانستان به گاردین گفته طالبان نمی‌دانند چگونه حکومت کنند و مردم نیز آسیب می‌رسانند.

خانم کوفی با بیان اینکه باورم بر این است که طالبان خیلی دوام نمی‌آورند گفته نگران آسیبی است که طالبان بر بافت اجتماعی و سیاسی افغانستان وارد می‌کنند.

سارا داگلاس می‌گوید بدون تلاش این زنان و سایرین این احتمال وجود دارد که مسائل افغانستان به حاشیه رانده شود.

ناهید فرید یکی از اعضای این گروه شش نفره گفته است من تمام امیدم را پس از تسلط طالبان از دست داده بودم. اما تماشای راهپیمایی زنان و جوانان افغان در کابل، هرات، مزارشریف و جلال آباد که خواستار حقوق خود بودند، به من قدرت داد تا دوباره حمایت خود را آغاز کنم.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید