سهیل شاهین: مقایسه طالبان و کشورهای اروپایی در حوزه حقوق زنان مناسب نیست

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

سهیل شاهین، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر در مصاحبه با فاکس نیوز می‌گوید که نیاز به کار بیشر در زمینه حق کار و آموزش زنان است و طالبان در «روشنایی ارزش‌های اسلامی» برای حل این مسائل کار می‌کنند. او می‌افزاید که طالبان در حوزه حقوق زنان با کشورهای اروپایی قابل مقایسه نیستند.

این مقام بلندپایه طالبان گفت: «ما یک جامعه متفاوت هستیم، یک جامعه اسلامی هستیم. بنابر این نمی‌شود ما را با جوامع اروپایی مقایسه کرد.»

او افزود که طالبان همه چیز را از «صفر» آغاز کردند و به همین دلیل با کشورهایی که قرن‌ها حکومت بهتر داشته اند، قابل مقایسه نیستند. او گفت: «برای عیار ساختن [کشور] با قوانین اسلامی و ارزش‌های جامعه، به زمان نیاز داریم. امیدواریم با گذشت زمان همه مسائل حل شود.»

طالبان بیش از یک سال می‌شود که تمامی دختران بالاتر از صنف ششم را از رفتن به مکتب و ادامه آموزش محروم کرده اند و با وجود فشارهای داخلی و خارجی حاضر به بازگشایی مکاتب دخترانه نشده اند.

اما سهیل شاهین ادعا می‌کند که آنان مخالف آموزش زنان نیستند. او به فاکس نیوز گفت: «ما هرگز نگفتیم که با آموزش [زنان] مخالفیم. این یک حق جهانی برای همه است.»

او همچنین مدعی شد که طالبان زنان را در وزارت‌های معارف، تحصیلات عالی، صحت عامه و داخله استخدام کرده اند.

با آن که طالبان به ایمن الظواهری در کابل پناه دادند اما مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید که این گروه همچنان به توافق‌نامه دوحه متعهد است و به هیچ گروه اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان علیه امریکا و سایر کشورهای جهان استفاده کند.

جهان‌نما
خبرها
سفیران - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید