نخست‌وزیر عراق: بحران سیاسی دست‌آوردهای امنیتی را تضعیف می‌کند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۶

مصطفی کاظمی، نخست‌وزیر موقت عراق روز شنبه هشدار داد که بحران سیاسی در این کشور دست‌آوردهای امنیتی سال‌های گذشته را تهدید می‌کند و باعث بی‌ثباتی در کشور می‌گردد. او از احزاب سیاسی عراق خواست برای بحران سیاسی این کشور راه‌حل جستجو کنند و نگذارند عراق وارد جنگ داخلی شود.

عراق از زمان حمله امریکا در سال ۲۰۰۳ یکی از بدترین بحران‌های سیاسی خود را تجربه می‌کند. این بحران در نتیجه اختلافات بین پیروان مقتدی صدر و گروه‌های رقیب مورد حمایت ایران از زمان انتخابات پارلمانی سال گذشته به وجود آمده است.

مقتدی صدر، یک روحانی بانفوذ شیعه بیشترین کرسی‌ها را در انتخابات سال گذشته به دست آورد، اما نتوانست دولتی اکثریت تشکیل دهد.

جریان او بعداً از پارلمان استعفا داد و هواداران او ماه گذشته به ساختمان پارلمان در بغداد یورش بردند. صدر خواستار انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام شده است.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر موقت این کشور در یک سخنرانی به مناسبت روز اسلامی مبارزه با خشونت علیه زنان در بغداد گفت: «این بحران سیاسی دست‌آوردهای امنیتی و ثبات کشور را تهدید می‌کند.»

او افزود که اکنون راه‌حل این است که همه احزاب سیاسی برای منافع عراق و عراقی‌ها تصمیم بگیرند.

هفته گذشته، کاظمی خواستار برگزاری نشستی با رهبران ارشد سیاسی و نمایندگان احزاب برای یافتن راه‌حل شد. او هشدار داد که در صورت بروز جنگ، عراق سال‌ها درگیر گلوله‌باری خواهد بود.

به گزارش اسوشیتدپرس، در اوایل ماه جاری، صدر از پیروان خود خواست تا برای برگزاری تظاهرات گسترده در سراسر عراق آماده باشند، اما پس از آن که گروه‌های مورد حمایت ایران در همان روز خواستار برگزاری تجمعات مشابه شدند، تظاهرات هوادارانش را به تعویق انداخت. او گفت که می‌خواهد صلح را حفظ کند و «خون عراقی‌ها» برای او ارزشمند است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید