مقتدا صدر تا «پایان یافتن خشونت‌ها» در عراق دست به اعتصاب غذا زد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۸

همزمان با کشته شدن دستکم ۱۵ معترض در اثر شلیک نیروهای امنیتی، خبرگزاری دولتی عراق خبر داد که مقتدا صدر، روحانی با نفوذ عراقی تا پایان یافتن خشونت‌ها اعتصاب غذایی می‌کند.

وضعیت آشفته امنیتی پس از آن به وجود آمد که صدر در یک اقدام اعتراضی کناره گیری خود را از سیاست اعلام داشت.

خبر گزاری رسمی عراق خبر اعتصاب صدر را به نقل از توئیت حسن الاطهری، رهبر پیشین جناح صدر در پارلمان عراق گزارش داد. اطهری در این توئیت نوشت که صدر «تا زمان ختم خشونت و استفاده از سلاح در اعتصاب غذایی خواهد بود.»

پس از این که مقتدا صدر به علت اختلافات سیاسی اعلام کرد که از سیاست برای همیشه کناره‌جویی می‌کند، طرفداران او به خیابان ریختند، اماکن دولتی را اشغال کردند و با پولیس درگیر شدند. در این جریان دستکم ۱۵ نفر کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.

به نقل از خبرگزاری اناتولی، میان طرفداران صدر و گروه‌های طرفدار ایران نیز درگیری مسلحانه رخ داده است.

با وخیم شدن وضعیت امنیتی بغداد، حکومت برای مهار ناآرامی قیود شبگردی را برقرار کرده است.

کناره گیری مقتدی صدر از صحنه سیاسی عراق واکنش‌هایی به دنبال داشته و روسای جمهور، دولت، مجلس و شورای قضایی عراق در جلسه‌ای از صدر درخواست کردند به گفت‌وگو برای حل بحران سیاسی برگردد.

صدر بزرگترین برنده انتخابات ماه اکتبر بود، اما پس از آن که در ماه جون نتوانست حکومت تشکیل دهد، تمام اعضای جریان او از پارلمان استعفا کردند.

مقتدی صدر در گذشته نیز از حکومت یا سیاست کناره‌گیری کرده و اغلب پس اعلامیه‌های مشابه به فعالیت سیاسی بازگشته است، اما بن‌بست کنونی عراق سخت‌تر از دوره های قبلی به نظر می‌رسد.

براساس گزارش رویترز، مصطفی الکاظمی، متحد صدر که همچنان سرپرست نخست وزیری است، پس از آنکه معترضان به مقر کابینه حمله کردند، اعلام کرد که نشست کابینه را تا اطلاع بعدی به تعلیق در آورده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید