رسانه‌ حامی داعش خبر داد که فیلم ترور رحیم‌الله حقانی، ملای حامی طالبان منتشر می‌شود

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

بنیاد رسانه‌ای العظیم خبر داد که گروه داعش به زودی فیلمی از ترور رحیم‌الله حقانی، ملای حامی طالبان را نشر خواهد کرد. گفته شده داعش قصد دارد از این ویدئو برای جلب حمایت سلفی‌ها و تضعیف حکومت طالبان در افغانستان استفاده کند. رحیم‌الله حقانی چندی پیش در یک حمله انتحاری کشته شد.

اگرچه این چهره بانفوذ هیچ سمت رسمی در رهبری طالبان نداشت، اما سال‌ها به بسیاری از اعضای گروه طالبان آموزش می‌داد.

بنیاد رسانه‌ای العظیم اعلامیه‌ها، پروپاگندا، مقالات، بیانیه‌های صوتی، نوارهای ویدیویی و کتاب‌هایی را منتشر می‌کند که فعالیت‌های داعش خراسان را گزارش و دیدگاه‌های آنها را بازتاب می‌دهد.

در تولیدات ویدیویی که موسسه العظیم منتشر می‌کند عمدتا از طالبان، گروه رقیب جهادی داعش انتقاد می‌شود.

در هشتمین شماره مجله داعش، عکس روی جلد عکس مقبول اورکزی، منتشر شده که پیش از این به عنوان سخنگوی ارشد تحریک طالبان پاکستان شناخته می‌شد.

این مجله همچنین حمله سال گذشته به میدان هوایی کابل را ستایش می‌کند. در این حمله ۱۳ عضو ارتش آمریکا و نزدیک به ۲۰۰ غیر نظامی افغان کشته شدند.

داعش گفته است که هدف از این حمله ایجاد اختلال در انتقال قدرت در افغانستان از آمریکا به طالبان بوده است.

در چندین مقاله دیگر از شماره جدید مجله، طالبان به دلیل تکمیل یک سال حکومت در افغانستان پس از سرنگونی دولت مورد حمایت غرب در ۱۵ آگست سال پیشین انتقاد صورت گرفته است.

رشد سریع داعش و حملات خونبار این گروه در افغانستان پس از تسلط طالبان نگرانی‌های گسترده‌ای را در منطقه و جهان برانگیخته است.

در این بین گروه‌های ستیزه‌جو داعش همزمان با تنش و درگیری با طالبان، همواره اماکن و اجتماعات اقلیت‌های مذهبی مانند شیعیان، هندوها و پیروان سایر گرایش‌های مذهبی و عقیدتی را هدف قرار داده‌اند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید