سفیر پیشین اتحادیه اروپا به افغانستان اینترنشنال: طالبان دست از بنیادگرایی نمی‌کشد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

سفیر پیشین اتحادیه اروپا در کابل در گفتگو با رادیو افغانستان اینترنشنال گفت طالبان حتی اگر به این درک برسند که حکومت‌داری نسبت به جنگ گزینه بهتری است بازهم دست از بنیادگرایی نمی‌کشند.

آرنوت پاولز درباره به قدرت رسیدن طالبان افزود عامل اصلی سقوط، اشرف غنی است که کابل را ترک کرد.

آرنوت پاولز همچنین افزود که نسبت به حلقه نزدیک به ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان، دیگر شاخه‌های طالبان ضعیف‌تر هستند.

پیشتر، برخی منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که شماری از مقام‌های ارشد این گروه شامل ملا محمد حسن آخند، ملا نور محمد ثاقب، مولوی عبدالحکیم حقانی و مولوی محمود از جمله افرد نزدیک به رهبر طالبان هستند. این منابع گفتند که این مقام‌های طالبان به دلیل دیدگاه‌های افراطی مخالف آموزش دختران هستند و از حلقه نزدیک به رهبری طالبان به شمار می روند.

دو منبع معتبر که در نشست کابینه طالبان شرکت می‌کنند به افغانستان اینترنشنال گفته‌اند این حلقه کسانی هستند که دختران افغانستان را از آموزش و کار محروم کرده‌اند.

با این حال، سفیر پیشین اتحادیه اروپا در کابل می‌گوید طالبان از دانش، توانایی و خرد حرکت‌های مدنی زنان افغانستان ترس دارد.

آرنوت پاولز افزود گفتمان‌های زیادی جریان دارد که دختران چگونه به مکتب بروند، رفتن به آموزش نسبتا آسان به نظر می‌رسد، ولی رفتن زنان به کار رسمی، دشوار به نظر می‌رسد.

فساد؛ در حکومت طالبان خویش‌خوری است

دیپلومات پیشین اتحادیه اروپا در افغانستان در پاسخ به این سوال که آیا فساد در میان طالبان را تایید می‌کند، گفت که آنچه ما می‌بینیم خویش‌خوری یا نیپوتیزم است.

او توضیح داد «خویش‌خوری به این معنی که شما امکانات و کمک‌ها را به شکل غیر قانونی به حلقات نزدیک به خود، به خویشاوندان، به هم فکران و به اشخاصی که به شما به لحاظ خونی و فکری بسته هستند توزیع کنید.»

طالبان مدعی هستند که به فساد ۲۰ ساله در افغانستان پایان دادند، اما در یکسال گذشته گزارش‌هایی مطرح شده که این گروه کمک‌های جامعه جهانی در مناطق مختلف افغانستان را به نزدیکان خود توزیع می‌کنند.

آرنوت پاولز تاکید می‌کند که هرچند وضعیت ایده‌آل نیست، اماسازمان‌های کمک کننده قوی هستند و امکانات جلوگیری از خویش‌خوری را دارند.

او گفت که زمینه‌های وارد کردن فشار برای جلوگیری از فساد نیز فراهم است.

اشرف غنی عامل اصلی سقوط است

سفیر پیشین اتحادیه اروپا در کابل درباره به قدرت رسیدن طالبان هم گفت که عامل اصلی سقوط کابل اشرف غنی است.

او گفت که اشرف غنی به شکل دراماتیکی کابل را ترک کرد و وقتی خبر فرار او منتشر شد، پولیس و ارتش لباس‌های رسمی خود را درآوردند و لباس شخصی پوشیدند که در نهایت امنیت و نظم‌عامه به دست گروه‌های مافیا افتاد.

این مقام پیشین اروپا افزود پس از فرار اشرف غنی «مقامات ایالات متحده در آن روز با طالبان به تماس شدند و گفتند که ما یک وضعیت بحرانی را در افغانستان داریم، رئیس جمهور فرار کرده، چه کنیم؟ تفاهم این شد که طالبان وارد کابل شوند، شهر را کنترول کنند ولی به میدان هوایی نزدیک نشوند.»

آقای پاولز تصریح کرد از دید بسیاری از شهروندان افغانستان، اشرف غنی یک شخص کاملا بد بود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید