طالبان با یک شرکت امارات متحده عربی قرارداد ارائه خدمات هوایی را امضا می‌کند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

دفتر معاون رئیس‌الوزرای طالبان اعلام کرد که امروز ۱۷سنبله، قرارداد ارائه خدمات هوایی هواپیماها میان این گروه و شرکت «گاک» امارات متحده عربی امضا می‌شود.

در ماه جوزای امسال طالبان قرارداد واگذاری مدیریت‌ چهار میدان؛ کابل، قندهار، هرات و مزارشریف را با این شرکت امضا کرده بود.

دفتر معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان در خبرنامه‌ای گفته است که قرارداد ارائه خدمات هوایی با شرکت گاک پس از مذاکرات نهایی شده است.

در خبرنامه طالبان آمده است که با امضای این قرارداد، ارائه خدمات پروازها در میدان‌های هوایی افغانستان افزایش می‌یابد.

پیش از این، سخنگوی وزارت ترانسپورت طالبان تایید کرده بود که قرارداد امنیت هوانوردی قبلاً با امارات متحده عربی امضا شده است اما قرارداد ترافیک هوایی هنوز نهایی یا تایید نشده است.

طالبان تاکید کرده است که با امضای این قرارداد، ارائه خدمات هوایی برای هواپیماهای که از حریم هوایی افغانستان عبور می کنند در سطح بین‌المللی انجام می‌شود.

پیش از این، ترکیه، ‌امارت متحده عربی و قطر سرگرم رایزنی با طالبان بر سر مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان بودند.

دفتر مطبوعاتی ملا برادر گفته است که با امضا و اجرای این پروژه، مصونیت هواپیماها تامین شده و منبع درآمد پروازهای عبوری دوباره باز می‌شود.

در ماه جوزا، طالبان با امضای قرارداد واگذاری مدیریت چهار میدان هوایی با شرکت گاک اعلام کردند که انتقال، بررسی و کنترل اموال مسافرین و تامین امنیت طیاره‌ها بر عهده شرکت گاک ( GAAC) است.

طالبان گفته است که با امضای قرارداد ارائه خدمات هوایی با شرکت گاک، در آینده‌ نزدیک افغان‌ها در این زمینه از نظر فنی آموزش می‌بینند و در این عرصه به خودکفایی می‌رسد.

طالبان گفته است که امضای این قرارداد خدمات هوایی را معیاری می‌سازد.

در ماه‌های اخیر، رویترز گزارش داد که مذاکرات میان طالبان، قطر و ترکیه برای مدیریت میدان‌هایی هوایی افغانستان به شکست مواجه شده است. قطر و ترکیه نیز پس از سقوط حکومت پیشین در اواسط آگست سال گذشته، برای مدیریت میدان‌های هوایی افغانستان پا پیش گذاشته بودند.

انتظار می‌رود پس از امضای این قرارداد، شرکت‌های هوایی امارات پروازهای خود را به کابل و احتمالا سایر میدان‌های هوایی افغانستان از سر بگیرند.

شرکت گاک در حکومت اشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان هم قرارداد‌هایی در زمینه ارائه خدمات در میدان‌های هوایی افغانستان داشت.

تازه‌ترین خبرها

دیدگاه
خبرها
تنش چین و تایوان

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید