ان‌بی‌سی نیوز: بیش از ۲۳۰ کودک افغان پس از تخلیه به امریکا بدون سرپرست زندگی می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

ان‌بی‌سی نیوز گزارش داده که بر اساس آمار جدید اداره فدرال اسکان پناهندگان ایالات متحده، بیش از ۲۳۰ کودک افغان منتقل شده به امریکا بدون سرپرست زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود در جریان تخلیه شهروندان افغانستان، بیش از ۱۵۰۰ کودک بدون همراه به ایالات متحده رفته‌اند.

در جریان تخلیه آشفته امریکا از افغانستان، بسیاری از خانواده‌های افغان تصمیم گرفتند تا از هم جدا شوند تا برخی از اعضای خانواده به کشور امنی برسند.

ان‌بی‌سی نیوز می‌نویسد در حالی که هر هفته فقط یک پرواز با افراد تخلیه شده کابل را ترک می‌کند و تخلیه از افغانستان بسیار دشوار شده، امید چندانی برای الحاق این کودکان با خانواده‌های‌شان به صورت سریع وجود ندارد.

کریش اومارا ویگناراجا، رئیس و مدیر اجرایی یکی از سازمان‌های حمایت از پناهندگان گفت: «این کودکان بسیار بیشتر از هر کودکی، آسیب دیده‌اند.»

او افزود: «این کودکان نمی‌توانند چندین دهه منتظر بمانند تا ایالات متحده به وعده خود به کسانی که پشت سر مانده‌اند عمل کند.»

از زمان خروج ایالات متحده از افغانستان و تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه تعداد پروازهای خروج از کابل را محدود کرده است.

گروه طالبان، افغان‌ها به‌ویژه زنانی که می‌خواهند افغانستان را ترک کنند مورد آزار و اذیت قرار داده و هزینه‌های گزافی را برای پروازهای چارتر وضع کرده است.

در ماه نوامبر، طالبان تمام پروازهای تخلیه را برای چند ماه به دلیل اختلاف در مورد نحوه اداره میدان هوایی کابل و بر سر این که چه کسانی با این پروازها افغانستان را ترک می‌کردند، متوقف کردند.

پروازها در جنوری از سر گرفته شد و تا تابستان سال جاری به طور متوسط دو پرواز چارتر هر هفته برای تخلیه افراد انجام می‌شد، اما در حال حاضر تنها به یک پرواز در هفته کاهش یافته است.

ده‌ها هزار افغان در معرض خطر که هنوز در داخل افغانستان هستند برای انتقال به ایالات متحده معرفی شده‌اند.

با توجه به مشکلات خروج مستقیم از کشور آنان باید از افغانستان خارج شده و برای رسیدگی به پرونده‌هایشان به کشور سوم بروند.

ان‌بی‌سی نیوز می‌نویسد که بسیاری از این افراد پس از پذیرفته شدن در سیستم حتی پس از قبولی پرونده در سیستم برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده، ممکن است ۱۲ تا ۱۸ ماه را برای بررسی نهایی پرونده‌هایشان در انتظار بگذرانند.

وزارت خارجه امریکا از همسایگان افغانستان خواسته است که مهاجران افغان را برای دسترسی آن‌ها به خدمات کنسولی امریکا به منظور درخواست ویزای این کشور بپذیرند.

خبرها
پیشه‌ور - فصل دوم
قهرمانان کوچک

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید