برخی رهبران سیاسی و دیپلمات‌های خارجی بیست‌و‌یکمین سال ترور احمدشاه مسعود را گرامی داشتند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

شماری از سیاسیون و دیپلمات‌های خارجی با انتشار پیام‌هایی به مناسبت بیست‌ویکمین سالروز ترور احمدشاه مسعود، رهبر جبهه ضد طالبان در برابر او ادای احترام کرده‌اند.

سفیر فرانسه برای کابل از مسعود به عنوان "رهبر قهرمان مقاومت" که "به تنهایی در برابر طالبان جنگید" ستایش کرده است.

احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود و رهبر فعلی جبهه مقاومت ملی افغانستان با انتشار پیام کوتاهی گفته است: "احمدشاه مسعود با مقاومت، درفش آزادی را تا آخرین لحظه حیات خویش زنده نگه داشت و خوب می‌دانست که مردم آزاده سرزمینش زندگی زیر چتر بردگی را برنخواهند تابید و راهش را ادامه خواهند داد."

عبدالله عبدالله،‌ رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان می‌گوید با گذشت بیش از دو دهه، نام احمدشاه مسعود به نمادی از پایمردی، برابری، استقلال‌طلبی، تحقق عدالت اجتماعی و مبارزه در برابر تجاوز مبدل شده است.

احمدشاه مسعود از فرماندهان برجسته جهادی افغانستان علیه اشغال شوروی بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۱۹۸۹ میلادی بود. در دهه ۱۹۹۰ او به عنوان وزیر دفاع دولت اسلامی افغانستان کار کرد و پس از غلبه طالبان، جبهه مقاومت ملی علیه این گروه را تشکیل داد و نیروهای نظامی مخالف طالبان در شمال افغانستان را رهبری کرد.

سرانجام مسعود در روز ۱۸ سنبله ۱۳۸۰، بر اثر انفجار دو فرد انتحاری که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار ترور شد.

جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب
سفری در پاکستان

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید