جبهه مقاومت ملی از تمام مردم و هواداران احمدشاه مسعود خواست علیه طالبان مبارزه کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

جبهه مقاومت ملی در اعلامیه‌ای به مناسبت ۲۱مین سالروز ترور احمدشاه مسعود، بر ادامه مبارزه علیه طالبان تاکید کرده است.

جبهه مقاومت ملی در این اعلامیه از تمام مردم و رهروان احمدشاه مسعود، قهرمان ملی افغانستان خواسته است تا با مبارزات سیاسی و نظامی در برابر گروه طالبان تلاش کنند.

احمدشاه مسعود، یکی از فرماندهان برجسته جنگ‌های چریکی در قرن بیستم محسوب می‌شود. او توانست از زادگاهش دره پنجشیر در برابر حملات ارتش سرخ شوروی و بعدها طالبان دفاع کند.

دولت افغانستان در دوره ریاست جمهوری حامد کرزی، به احمدشاه مسعود لقب "قهرمان ملی" داد.

جبهه مقاومت ملی می‌گوید «قهرمان ملی با شناختی که از افکار تکفیری و تندروانه طالبان و تروریستان بین‌المللی داشت؛ همواره شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی داخلی و مردم جهان را از خطرات اهداف و عملکرد تروریستان هشدار می‌داد و مخاطبین خود را برای مقاومت بر ضد افراطیت و تروریسم دعوت و ترغیب می‌کرد.»

این جبهه به بخشی از سخنان احمدشاه مسعود اشاره کرده که گفته بود «باشیم یا نباشیم مقاومت ادامه دارد».

احمدشاه مسعود در ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ توسط دو انتحارکننده عرب که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند، در خواجه بهاءالدین ولایت تخار ترور شد.

جبهه مقاومت ملی می‌گوید «اکنون که بیست‌ و ‌یک سال از شهادت قهرمان ملی و یک سال از اشغال کشور توسط تروریستان بین‌المللی می‌گذرد؛ بار دیگر مردم آزاده و عدالت خواه جهان و افغانستان از افکار، عملکرد و مبارزات آن شهید بزرگ در برابر تروریستان ستایش نموده، ادامه و گسترش مقاومت در سراسر کشور را ضرورت شرعی و ملی می‌دانند.»

شمار زیادی از مقام‌های خارجی و چهره‌های سیاسی افغانستان نیز به مناسبت بیست‌و‌یکمین سالروز ترور احمدشاه مسعود پیام‌هایی را منتشر کرده‌اند.

سفیر فرانسه در کابل و عبدالله عبدالله، رئیس شورای مصالحه ملی افغانستان در پیام‌های خود مبارزات احمدشاه مسعود را ستایش کرده‌اند.

در دو دهه گذشته، حکومت‌های پیشین هرسال با برگزاری مراسمی ویژه از سالروز ترور احمدشاه مسعود، با حضور پسر او احمد مسعود گرامیداشت به عمل می‌آوردند.

طالبان در حکومت خود هرچند رسما اعلام نکرده‌اند، اما شواهد نشان می‌دهد که مخالف برگزاری چنین مراسمی است. با این حال این گروه از رهبران خود در یکسال گذشته به طور ویژه تجلیل کرده‌اند.

روز چهارشنبه، ۱۶ سنبله نیز نشست یادبود از احمدشاه مسعود در پارلمان بریتانیا برگزار شد.

در این نشست که حامیان جبهه مقاومت ملی و شماری از نمایندگان مجلس بریتانیا حضور داشتند، فیلم کوتاهی از نبرد جبهه مقاومت ملی با طالبان نمایش داده شد.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید