وزارت تحصیلات عالی طالبان: میزان جذب دانشجو در دانشگاه‌های افغانستان افزایش یافته است

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۸

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی طالبان گفته است که میزان جذب دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی افغانستان افزایش یافته است.

اسماعیل روحانی همچنین گفته که برای برگزاری امتحان کانکور آماد‌گی لازم صورت گرفته است و در هفته‌های آینده تاریخ برگزاری آن اعلان خواهد شد.

این مقام وزارت تحصیلات عالی طالبان در حالی از افزایش ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز تحصیلات عالی افغانستان حرف می‌زند که به‌دلیل سخت‌گیری‌ها و به خصوص محدودیت‌های وضع شده بر دانشجویان دختر، بسیاری دانشجویان در یک سال گذشته ترک تحصیل کرده‌اند.

در همان حال، بسیاری استادان دانشگاه‌ها نیز یا منفک شده یا به‌دلیل مخالفت با سیاست‌های آموزشی طالبان وظایف‌شان را ترک کرده‌اند.

برنامه وزارت تحصیلات عالی طالبان

معین امور محصلان وزارت تحصیلات عالی طالبان افزوده که قرار بود امتحان کانکور امسال در ماه جوزا برگزار و نتایج آن در ماه سرطان اعلان شود اما به گفته او مشکلات باعث شد که امتحان برگزار نشود.

او درباره تغییر در سیستم دروس دانشگاه‌ها حرف زد که تغییراتی که در طول سالها بوجود آمده و سمستر بهاری به خزانی تبدیل شده را امسال تلاش می‌کنند که بین ببرند. او افزود وزارت تحصیلات عالی این گروه در نظر دارد که سه سمستر درس داده شود تا سیستم منظم و سال آینده سمستر بهاری و خزانی در زمان معین آن آغاز شود.

آقای روحانی گفت که این وزارت همچنین در نظر دارد، یک سمستر از دست رفته دانشجویان را دوباره پوشش دهد و تا سیستم آموزش به حالت عادی برگردد. او افزود که ممکن است در سال روان در فصل زمستان نیز در ولایات سردسیر درس‌ها ادامه داشته باشد.

به گفتۀ او، در ماه قوس سمستر جدید شروع می‌شود و تا پنج هفته درس‌ها به شکل حضوری خواهد بود و ادامه آن به صورت آنلاین ارایه خواهد شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید