وزیر معارف طالبان: مردم مناطق دور دست نمی‌خواهند دختران بالاتر از سن ۱۶ شان به مکتب بروند

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۰

وزیر معارف طالبان می‌گوید مردم در مناطق دور دست نمی‌خواهند دختران بالاتر از سن ۱۶ خود را به مکتب بفرستند. نورالله منیر روز یکشنبه در ترینکوت، مرکز ارزگان گفت که طالبان با فرهنگ مردم آشناست و خلاف آن اقدام ‌نمی‌کند.

بسته ماندن لیسه‌های دخترانه انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

وزیر معارف طالبان در نشستی در ترینکوت افزوده که این گروه برای آموزش دختران شرایط مناسبی را با توجه به فرهنگ مردم آماده خواهد کرد.

بعد از به قدرت رسیدن طالبان، این گروه لیسه‌های دخترانه بست و بارها اعلام کرد که برای باز گشایی این مکاتب روی یک طرح کار می‌کند.

این سیاست طالبان انتقادات داخلی و جامعه جهانی را برانگیخته و هر از گاهی مردم و عالمان دین در مرکز و ولایات مختلف با برپایی گردهم‌آیی خواهان بازگشایی تمام مکاتب شده‌اند.

هفته گذشته مردم و مدیران پنج لیسه در پکتیا برای دختران بالاتر از صنف شش دروازه مکاتب را باز کردند، اما روز شنبه طالبان دوباره این مکاتب را بست.

به‌دنبال این اقدام طالبان دانش‌آموزان دختر در گردیز، مرکز این ولایت به خیابان‎‌ها آمدند تا به اقدام طالبان اعتراض کنند. اما طبق اظهارات منابع محلی، طالبان شماری از دانش‌آموزان و اعضای خانواده‌ آنها را بازداشت و تهدید کرده‌اند تا دوباره تظاهرات نکنند.

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید