واکنش‌ها به مرگ مهسا امینی؛ "به امید روزی که مردم ایران از شر افراط‌گرایان رهایی یابند"

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۲۵

مرگ مهسا امینی، دختر ایرانی که به‌دلیل شیوه پوشش اش توسط ماموران گشت ارشاد بازداشت شده بود، واکنش‌های زیادی برانگیخته است.

نماینده ویژه امریکا در امور ایران، مرگ او را "وحشتناک" خوانده و رئیس پارلمان ناروی ابراز امیدوار کرده که "روزی مردم ایران از شر افراط‌گرایان رهایی یابند".

دیده‌بان حقوق بشر جان باختن مهسا امینی را «ظالمانه» خواند و نوشت: مقام‌های ایرانی باید قانون حجاب اجباری را لغو و قوانین دیگری که زنان را از استقلال و حقوقشان محروم می‌کند، حذف یا اصلاح کنند.

رابرت مالی، نماینده ویژه امریکا در امور ا یران گفته که حکومت ایران باید به خشونت علیه زنان به دلیل استفاده از حقوق اساسی خودشان، پایان دهد.

مسعود قره‌خانى، ریيس پارلمان ناروی نیز در واکنش به قتل مهسا امینی گفت: او ۲۲ سال داشت كه به کما رفت و امروز درگذشت. چرا؟ زیرا رژیم آیت‌الله تصمیم می‌گیرد زنان چگونه لباس بپوشند. به امید روزی که مردم ایران از شر این افراط‌گرایان رهایی یابند.

علی دایی، ستاره پیشین فوتبال ایران هم در واکنش به جان باختن مهسا امینی بر اثر ضرب و شتم توسط ماموران گشت ارشاد نوشت «چه به روزگار این سرزمین آوردید.». او افزوده: «دخترم میپرسد چه اتفاقی افتاده؛ چه پاسخی دارم، به کدامین گناه؟»

ابراهیم حامدی،‌ خواننده ملقب به «ابی»، مهسا را «قلب خونین و تپنده ایران» خواند و گفت: «مردم ایران طلوع خواهند کرد و بر این ستاره مردگی پیروز خواهند شد. ایران این ستاره کشان را در هم خواهد شکست.»

ترانه علیدوستی، بازیگر سینما با اشاره به اینکه مهسا امینی توسط گشت ارشاد بازداشت و سپس به کما رفت و در نهایت جان باخت، در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «لعنت به این اسارت»

کیمیا علیزاده تکواندوکار ایرانی در واکنش به جان باختن مهسا امینی بر اثر ضرب و شتم ماموران نوشت: «او یکی از ما بود، یکی از دختران ایران.» علیزاده در ادامه خطاب به شرکت کنندگان در مراسم حکومتی در کربلا نوشت: «هنوز به کربلا می‌روید؟ گریه هم می‌کنید؟ برای لبای تشنه و دستان قطع‌شده»

زهرا رهنورد، همسر میرحسین‌ موسوی در پیامی پیش از نشر خبر مرگ مهسا نوشت:«حاکمیت در نهایت خشونت و بی‌رحمی بدعتی را نسبت به زنان اعمال می‌کند که حتی در دیکتاتوری‌های قرون وسطی نیز سابقه ندارد؛ بدعتی که نه دین است و نه عرف، نه اخلاق است و نه شرف و نه حتی مندرج در قوانین خودنوشته‌شان»

اصغرفرهادی، کارگردان سرشناس سینمای ایران نیز پیش از اعلام خبر مرگ مهسا در انستاگرامش نوشت: «تو روی تختی در شفاخانه خوابیده‌ای، اما از همه بیدارتری و ما همه در اغماء. ما خودمان را به خواب زده‌ایم در برابر این ظلم بی‌پایان. ما شریک این جنایتیم.»

پولیس تهران گفته که مهسا امینی به دلیل «پوشش نامناسب توسط ماموران پولیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ و به منظور اخذ تعهد و توجیه» بازداشت شده بود.

در اطلاعیه پولیس تهران آمده است: «وی در جمع سایر مراجعه‌کنندگان در سالن اجتماعات به طور ناگهانی بیهوش شده و بلافاصله با همکاری پولیس و اورژانس به نزدیک ترین شفاخانه جهت مداوا منتقل شده که متاسفانه اقدامات درمانی مثمر ثمر واقع نشد.»

پولیس تهران همچنین تصاویری را نشر کرد که می‌گوید به دوربین‌های مداربسته این نهاد تعلق دارد و لحظه «بیهوش شدن» مهسا را نشان می‌دهد.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید