در پی اعتراض‌ها به "فارسی‌ستیزی" طالبان؛ زبان فارسی به تابلوی بخش عاجل شفاخانه هرات بازگشت

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۲۹

در پی اعتراض‌‌ها به حذف زبان فارسی از تابلوی بخش عاجل شفاخانه هرات، ریاست اطلاعات و فرهنگ طالبان در این ولایت اعلام کرد که زبان فارسی به تابلوی این بخش از شفاخانه بازگشته است.

نعیم‌الحق حقانی در توییتر خود نوشت که "تابلوی اصلی و بزرگتر" پس از ساخته شدن دروازه اصلی نصب خواهد شد.

این مقام محلی طالبان دو عکس از تابلوی جدید بخش عاجل شفاخانه هرات در صفحه خود شریک کرده و نوشته است: "هرات مهد علم و پرورش افکار زیباست و مردم عزیز ما مطمئن باشند که در پی اصلاح، ثبات روحی و روانی بیشتر تلاش خواهد شد."

زبان فارسی در حالی به تابلوی یک بخش از شفاخانه هرات باز می‌گردد که گروه طالبان زبان فارسی را از تابلوی همه بخش‌های ریاست معارف این ولایت حذف کرده است.

برداشته شدن تابلوی فارسی بخش عاجل شفاخانه هرات بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت و بسیاری طالبان را به فارسی‌ستیزی متهم کردند. اما نعیم‌الحق حقانی در واکنش گفته بود "تغییر تابلوی شفاخانه هرات آن‌طور که بعضی غلط تبلیغ می‌کنند نیست بلکه قرار است به زبان دری [فارسی] یک تابلوی کلان به دروازه نصب شود."

اخیرا طالبان واژه فارسی دانشگاه را از تابلوی دانشگاه بلخ حذف کرده‌اند.

روز دوشنبه سخنگوی وزارت تحصیلات عالی طالبان در پاسخ به انتقادها گفت که این کار آنها مطابق با قانون اصطلاحات وزارت تحصیلات عالی انجام شده و در قانون این وزارت، واژه دانشگاه وجود ندارد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید