وزیر امور خارجه قطر می‌گوید تاکنون هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان وجود ندارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

وزیر امور خارجه قطر می‌گوید تا به امروز هیچ آینده روشنی پیش روی افغانستان وجود ندارد.

شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در مصاحبه با دوحه‌نیوز گفت که قطر به جامعه جهانی توصیه کرده که باید برنامه دقیقی درباره شرایط مدنظر خود را به طالبان ارائه کند.

این دیپلمات ارشد قطری روز چهارشنبه در حاشیه هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد در گفتگو با دوحه نیوز گفت که در ازای آن‌چه که جامعه بین‌المللی فراهم می‌کند باید مشخص شود که شرایط آنها برای حکومت طالبان چیست.

پس از تسهیل مذاکرات بین طالبان و ایالات متحده و گفتگوهای بین دولت سابق افغانستان و طالبان در قطر، این کشور همچنان یک سکوی کلیدی برای گفتگو باقی مانده است.

در حالی که قطر اکنون میزبان نشست‌های بین طالبان و جامعه جهانی است، پرونده افغانستان همچنان به عنوان یکی از موضوعات مهم در سیاست خارجی قطر مطرح است.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که ترک افغانستان نتیجه معکوس خواهد داشت.

دوحه نیوز می‌نویسد که قطر بارها بر لزوم ترک نکردن افغانستان با توجه به وخامت اوضاع انسانی تاکید کرده است.

شیخ محمد افزود که افغانستان در غیاب برنامه روشن برای آینده افغانستان این کشور همچنان به عنوان یک نگرانی باقی خواهد ماند.

امیر قطر در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد از بحران انسانی، اقتصادی و همچنین فعالیت سازمان‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

او گفت: «ما بارها بر لزوم حمایت از غیرنظامیان، احترام به حقوق بشر و شهروندی در افغانستان از جمله حقوق زنان و حق دختران برای تحصیل و دستیابی به آشتی ملی در میان گروه‌های مختلف مردم افغانستان تاکید کرده‌ایم.»

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید