تلگراف به نقل از یک مقام طالبان: نورالله منیر به دلیل حمایت از آموزش دختران برکنار شد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

روزنامه تلگراف به نقل از مقامات بلند پایه‌ای طالبان گزارش داد که نورالله منیر، وزیر پیشین معارف این گروه به دلیل حمایت از بازگشایی مکاتب دخترانه برکنار شد.

تلگراف می‌نویسد که مولوی حبیب‌الله آغا، وزیر جدید معارف یک شخص تندرو، محافظه‌کار طالبان و مخالف آموزش دختران است.

مولوی حبیب‌الله آغا، رئیس سابق شورای ولایتی قندهار و از متحدان نزدیک هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان است که به تازگی وزیر معارف این گروه تعیین شده است.

با این حال، نورالله منیر، وزیر پیشین معارف طالبان که از او به عنوان حامی بازگشایی مکاتب دخترانه یاد می‌شود اخیراً گفت که مردم در مناطق دور دست نمی‌خواهند دختران بالاتر از سن ۱۶ سال خود را به مکتب بفرستند. وزیر پیشین معارف طالبان در سفر به ارزگان، گفت که طالبان با فرهنگ مردم آشناست و خلاف آن اقدام ‌نمی‌کند.

یک مقام بلند‌پایه طالبان به تلگراف گفته، هبت‌الله آخندزاده فردی را به حیث وزیر معارف تعیین کرده است که بخشی از حلقه طالبان است که به شدت مخالف آموزش زنان و دختران هستند.

به گفته این مقام طالبان، نورالله منیر، وزیر برکنار شده معارف کسی بود که در ماه حمل پیشنهاد بازگشایی مکاتب دخترانه بالاتر از صنف ششم را مستقیماً به رهبر طالبان ارائه کرد. به گفته این مقام طالبان، آقای منیر «سه روز صبر کرد، اما پیشنهادش رد و باعث شرم‌ساری و ناامیدی شدید او شد.»

افغانستان یگانه کشوری در جهان است که در آن دختران‌ بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب را ندارند.

با این حال، این مقام ارشد طالبان به تلگراف گفته است که به جز ملا هبت‌الله آخندزاده، بسیاری از مقامات طالبان از تعلیم و تحصیل دختران حمایت می‌کنند.

تلگراف می‌نویسد که مقام‌های ارشد طالبان دختران خود را بی سر و صدا به مکاتب خارج از کشور، در قطر و پاکستان، یا به مکاتب مخفی در شهرهای بزرگ افغانستان مانند کابل می‌فرستند.

این مقام ارشد طالبان که نامی از او برده نشده، به تلگراف افزوده است: «بسیاری از مقامات طالبان می‌خواهند صدای خود را علیه ممنوعیت آموزش دختران بلند کنند، اما آنقدر شجاع نیستند که این کار را در ملاء عام انجام دهند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.