گسترش اعتراض‌ها در ایران؛ سپاه پاسداران اعتراض‌های سراسری را «توطئه سازمان‌یافته» خواند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۳۱

یک هفته پس از کشته شدن مهسا امینی به‌دست پولیس جمهوری اسلامی، اعتراض‌های ضد حکومتی در شهرهای بزرگ و کوچک ایران گسترش یافته است.

با ادامه اعتراض‌ها، سپاه پاسداران در بیانیه‌ای اعتراضات سراسری مردم ایران را «توطئه سازمان‌یافته دشمن علیه ارکان امنیت‌آفرین کشور» توصیف کرد.

سپاه پاسداران تلاش‌های فرماندهی انتظامی این کشور را «ضامن اقتدار و امنیت نظام» دانسته و معترضان را «اخلالگران، هنجارشکنان، آشوبگران و برهم زنندگان نظم عمومی و سلامت جامعه» دانسته است.

طبق اعلام شبکه حقوق بشر کردستان، در جریان اعتراض‌ها تا کنون ۱۰ تن از معترضان در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی و بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر، گزارش‌های حاکی است که معرضان در شماری از شهرهای ایران موترهای پولیس و ساختمان‌های برخی از فرماندهی نیروی انتظامی را به آتش کشیده‌اند.

اعتراض‌های ضد حکومتی در ایران پس از آن آغاز شد که مهسا امینی، دختر 22 ساله ایرانی پس از بازداشت از سوی گشت ارشاد در اثر لت و کوب پولیس به کما رفت و سپس درگذشت.

با این حال، سپاه پاسداران قتل مهسا امینی را ناشی از «روایت‌های جعلی» و اعتراض‌های سرتاسری ایرانیان را «مصادیقی محدود» از سوی «نظام سلطه و صهیونیسم و پیاده‌نظام‌های داخلی علیه جمهوری اسلامی» عنوان کرده است.

ناظران و کارشناسان می‌گویند اعترضات جاری در ایران از نظر گستردگی، مطالبات و نوع شعار معترضان که به صورت مستقیم نظام جمهوری اسلامی را هدف قرار داده، بی‌سابقه است.

براساس ویدیوهای منتشر شده، زنان در شهرهای مختلف ایران چادر (روسری) خود را از سر بر داشته و دوشادوش مردان، علیه جمهوری اسلامی و سختگیری‌هایش شعار می‌دهند.

معترضان همچنین شعارهای علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سر می‌دهند.

همزمان با گسترش اعتراضات در سراسر ایران، خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، خبر داد که با تصمیم «شورای امنیت کشور»، دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران محدود شده است. فارس در ادامه نوشت که هنوز معلوم نیست این قطع دسترسی تا چه زمانی به طول خواهد انجامید.

گزارش‌ها حاکیست که در شهرهای مختلف ایران انترنت نیز دچار اختلال شده است.

با ادامه اعلام حمایت‌های جهانی از اعتراض‌های ایران، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا نیز روز چهارشنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: «با شهروندان شجاع و زنان شجاع ایران که هم‌ اکنون برای به دست آوردن حقوق اولیه خود تظاهرات می‌کنند، اعلام همبستگی می‌کنیم.»

این بیانیه در پایان با ابراز همدردی با خانواده و وابستگان مرحومه مهسا امینی از قوه قضائیه درخواست کرده است شایعه سازان و دروغ پردازان در فضای مجازی و حقیقی که امنیت روانی جامعه را به مخاطره می اندازند، شناسایی و برخورد قاطعانه، عادلانه و عبرت آموز با آنانانجام دهد.

جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید