سفیر افغانستان در سریلانکا: نصیراحمد فایق رنج‌های مردم افغانستان را نادیده گرفته است

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

در پی انصراف نصیراحمد فایق از سخرانی در مجمع عمومی سازمان ملل، اشرف حیدری، سفیر افغانستان در سریلانکا می‌گوید سرپرست نمایندگی افغانستان رنج‌های مردم افغانستان را نادیده گرفته است.

منابع می‌گویند آقای فایق تحت فشار کشورهای طرفدار طالبان از سخنرانی در مجمع عمومی انصراف داده است.

اشرف حیدری در رشته توییتی، با انتقاد تندی، می‌گوید عقب‌نشینی نصیراحمد فایق کاملا ناامید کننده است. سفیر افغانستان افزوده است که انتصاب افرادی مانند نصیراحمد فایق نتیجه مستقیم «نپوتیسم و انتصابات مخرب» حکومت پیشین است. او تاکید کرده است که نصیراحمد فایق «فاقد ظرفیت و شجاعت» است که نتوانسته در برابر فشارها مقاومت و دیگران را قناعت دهد.

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد است. قرار بود او در آخرین روز نشست مجمع عمومی سخنرانی کند.

پیشتر، منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که آقای فایق تحت فشار کشورهای حامی طالبان از سخنرانی در مجمع عمومی انصراف داده است.

با این حال، نصیراحمد فایق در رشته توییتی نوشت که طبق توافق سال گذشته مجمع عمومی سازمان ملل، افغانستان و میانمار امسال نیز مانند پارسال در مجمع عمومی سخنرانی نمی‌کنند.

اشرف حیدری اما می‌گوید آقای فایق پارسال نیز در ماموریت خود شکست خورد.

سفیر افغانستان در سریلانکا می‌گوید هفته‌ها پیش، نام نصیراحمد فایق شامل فهرست سخنرانان مجمع عمومی سازمان ملل شد و ملت از آن استقبال کردند و انتظار داشتند که او در این نشست سخنرانی کند.

آقای حیدری با اشاره به اعمال فشار به سرپرست نمایندگی افغانستان می‌گوید اگر هر بازیگری آقای فایق را از انجام سخنرانی منع کرده باشد او باید این موضوع را به مردم افغانستان که منتظر سخنرانی او بودند، اطلاع می‌داد.

آقای حیدری در توضیح نپوتیسم نوشته است که این مفهوم به معنای سوء مدیریت و هدر دادن منابع انسانی استراتژیک یک ملت است.

مجمع عمومی سازمان ملل برای شش روز از ۲۰ سپتامبر آغاز شد و روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر به پایان می‌رسد. قرار بود نصیراحمد فایق، در روز پایانی این نشست سخنرانی کند.

طبق برنامه مجمع عمومی، نام افغانستان در آخرین روز نشست این مجمع دیده نمی‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

وادی رقابت
سپړنه
خبرها
وادی رقابت

رادیو

پادکست‌ها