منابع می‌گویند نصیر احمد فایق از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل انصراف داده است

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

منابع به افغانستان اینترنشنال می‌گویند نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد از سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان انصراف داده است. به گفته منابع، این تصمیم آقای فایق تحت فشار کشورهای طرفدار طالبان گرفته شده است.

مجمع عمومی امسال برای شش روز از ۲۰ سپتامبر آغاز شد و روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر به پایان می‌رسد. قرار بود نصیراحمد فایق، در ششمین روز این نشست سخنرانی کند.

طبق برنامه مجمع عمومی، نام افغانستان در آخرین روز نشست این مجمع دیده نمی‌شود.

پس از سقوط دولت افغانستان، غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل از این سمت کناره‌گیری کرد و نصیراحمد فایق سرپرستی نمایندگی افغانستان را به عهده گرفت.

نصیراحمد فایق تاکنون به صورت رسمی در مورد دلایل انصراف از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل جزئیات نداده است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان طی بیش از یک سال گذشته، هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و سازمان ملل متحد نیز نماینده‌ طالبان را نپذیرفته است.

همزمان با انصراف نصیراحمد فایق از سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل، وزارت خارجه طالبان با انتشار بیانیه‌ای گفت اگر کرسی افغانستان در ملل متحد به این گروه داده شود «فرصتی خواهد بود تا واقعیت‌های عینی و موجود در افغانستان با منطقه و جهان شریک شود و ممکن جایی به هیچ نوع نگرانی باقی نماند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها