نصیراحمد فایق تایید کرد که در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی نمی‌کند

شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۲

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد تایید کرد که در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی این سازمان سخنرانی نمی‌کند.

پیشتر، منابع به افغانستان اینترنشنال گفتند که آقای فایق تحت فشار کشورهای طرفدار طالبان از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل انصراف داده است.

نصیراحمد فایق، در رشته توییتی گفت که طبق توافق سال گذشته که مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت، افغانستان و میانمار امسال نیز مانند پارسال در مجمع عمومی سخنرانی نمی‌کنند.

اما آقای فایق توضیح نداده که پارسال چه توافقی صورت گرفته است.

آقای فایق گفته است که قرار است او در جلسه‌ای شورای امنیت که در ۲۷ سپتامبر در مورد اوضاع افغانستان برگزار می‌شود، سخنرانی کند. او نشست شورای امنیت را مهم عنوان کرده تاکید کرده است که به نمایندگی از مردم در نشست شورای امنیت که بر محور افغانستان برگزار می‌شود سخنرانی خواهد و صدای مردم افغانستان را مطرح خواهد کرد.

مجمع عمومی سازمان ملل برای شش روز از ۲۰ سپتامبر آغاز شد و روز دوشنبه ۲۶ سپتامبر به پایان می‌رسد. قرار بود نصیراحمد فایق، در ششمین روز این نشست سخنرانی کند.

طبق برنامه مجمع عمومی، نام افغانستان در آخرین روز نشست این مجمع دیده نمی‌شود.

پس از سقوط دولت افغانستان، غلام‌محمد اسحاق‌زی، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل از این سمت کناره‌گیری کرد و نصیراحمد فایق سرپرستی نمایندگی افغانستان را به عهده گرفت.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته و سازمان ملل متحد نیز نماینده‌ طالبان را نپذیرفته است.

همزمان با انصراف نصیراحمد فایق از سخنرانی در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل، وزارت خارجه طالبان با انتشار بیانیه‌ای گفت اگر کرسی افغانستان در ملل متحد به این گروه داده شود «فرصتی خواهد بود تا واقعیت‌های عینی و موجود در افغانستان با منطقه و جهان شریک شود و ممکن جایی به هیچ نوع نگرانی باقی نماند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
خبرها
جهان‌نما
هری ترومن

رادیو

پادکست‌ها