نتایج رای گیری در مناطق اشغالی اوکراین؛ بیش از ۹۶ درصد مردم موافق پیوستن به روسیه هستند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۵

اولین نتایج رای‌گیری جزئی از چهار منطقه تحت اشغال روسیه در اوکراین نشان داد که اکثریت بیش از ۹۶ درصد به نفع پیوستن به روسیه رای داده‌اند.

همه‌پرسی "شتابزده" طی پنج روز در چهار منطقه دونتسک، لوهانسک، زاپوریژژیا و خرسون برگزار شد که حدود ۱۵ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

بر اساس گزارش رویترز، افراد گماشته شده مسکو صندوق‌های رای را خانه به خانه می‌بردند، چیزی که اوکراین و غرب می‌گفتند تمرینی غیرقانونی و اجباری برای ایجاد بهانه‌ای قانونی برای الحاق این چهار منطقه به روسیه است.

رئیس جمهور ولادیمیر پوتین می‌تواند هر گونه تلاش اوکراین برای بازپس گیری این مناطق را به عنوان حمله به خود روسیه به تصویر بکشد. او هفته گذشته گفت که مایل است از سلاح هسته‌ای برای دفاع از "تمامیت ارضی" روسیه استفاده کند.

دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین از اتحادیه اروپا خواست تا تحریم‌های اقتصادی بیشتری را علیه روسیه اعمال کند تا مسکو را به‌دلیل برگزاری این همه‌پرسی مجازات کند.

کی‌یف بارها هشدار داده است که الحاق سرزمین‌های دیگر به روسیه، هر فرصتی برای گفتگوهای صلح را از بین می‌برد. کی‌یف گفته اوکراینی‌هایی که به روسیه در سازماندهی آرا کمک کردند، با اتهامات خیانت روبرو خواهند شد.

خبرها
جام جهانی ۲۰۲۲
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید