قرارداد "آلوده به فساد"؛ منابع از قصد طالبان برای واردات تیل بی‌کیفیت از ایران خبر می‌دهند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۶

منابع موثق به افغانستان اینترنشنال می‌گویند شماری از بستگان مقامات طالبان با نماینده ویژه ایران بر اساس یک قرارداد "آلوده به فساد" قرار است ۴۲۰ هزار تُن تیل بی‌کیفیت را از ایران وارد افغانستان کنند.

منابع گفتند برادران وزیر خارجه و تجارت طالبان در این قرارداد دخیل هستند.

یک منبع گفت که این قرارداد از سوی برادران امیرخان متقی و نورالدین عزیزی، وزرای خارجه و تجارت طالبان و حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران پیش برده می‌شود.

به گفته منابع، رابطه ملا برادر، معاون اقتصادی رئیس‌الوزرای طالبان بر سر فساد این قرارداد با امیر خان متقی به شدت تیره شده است.

مساله واردات تیل بی‌کیفیت در سال‌های اخیر همواره مطرح بوده است. در ماه‌های اخیر و پس از افزایش قیمت تیل در افغانستان، وزارت مالیه طالبان گفت که به منظور کنترل و کاهش قیمت مواد نفتی در افغانستان، ۳۵۰ هزار تُن مواد نفتی از ایران وارد می‌کند.

وزارت مالیه طالبان در اوایل ماه اسد گفت که قرارداد خرید مواد نفتی با یک شرکت سهامی خاص ایران در تهران امضا شده است.

آن زمان، وزارت مالیه طالبان گفت که نمایندگان شرکت نفت و گاز، وزارت‌خانه های خارجه، تجارت، بانک مرکزی و اداره نورم حکومت طالبان در امضای این قرار داد حضور داشتند.

منابع به افغانستان اینترنشنال می‌گویند پس از امضای این قرارداد، برادران وزرای خارجه و تجارت طالبان برای اجرایی شدن آن به ایران رفتند.

طبق قرارداد طالبان با ایران، قرار بود ۴۲۰هزار تُن تیل با کیفیت ۹۰ خریداری و وارد افغانستان شود، اما منابع می‌گویند در عمل تیل با کیفیت ۸۴ قرار است از ایران خریداری و وارد افغانستان شود.

منابع آگاه گفتند که تیل با کیفیت ۸۴ بسیار بی‌کیفیت است و واردات آن به افغانستان ممنوع است.

در ماه جوزای سال جاری نیز، اداره ملی نُرم و استندرد طالبان اعلام کرده بود که ۱۶ تانکر حامل تیل بی‌کیفیت را از طریق گذرگاه اسلام‌قلعه در هرات دوباره به ایران مسترد کرده‌اند.

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید