کشورها و نهادهای حقوق بشری حمله انفجاری به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل را محکوم کردند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۰۸

حمله به مرکز آموزشی کاج با محکومیت گسترده جهانی مواجه شده و نهادهای حقوق بشری به این حمله مرگبار واکنش نشان دادند.یوناما، امریکا، ناروی، ایران و شماری از فعالان حقوق بشر و سیاست‌مداران این حمله را محکوم کردند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل این انفجار را حمله به آینده افغانستان خواند.

طبق گزارش‌ها این حمله انفجاری در مرکز آموزشی کاج واقع در غرب شهر کابل در هنگام برگزاری امتحان آزمایشی کانکور رخ داده است. قربانیان این حمله همه دانش‌آموزان هستند.

خالد زدران، سخنگوی فرماندهی پولیس طالبان در کابل گفته بر اساس اطلاعات اولیه در این حمله ۱۹ نفر کشته و ۲۷ نفر زخمی شدند.

منابع مستقل اما می‌گویند در این حمله دست‌کم ۲۳ نفر کشته شده‌اند.

طالبان گفته‌اند این حمله را «وحشت بزرگ» می‌دانند. اما شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در واکنش به سخنان سخنگوی طالبان گفته «نقش شما (طالبان) در عام‌سازی فرهنگ انتحار نه فراموش شدنی است، نه بخشیدنی»

یوناما، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با محکومیت حمله امروز نیز تائید کرده که شمار زیادی از غیرنظامیان در این حمله کشته شدند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان با بیان اینکه این حمله در منطقه‌ای با اکثریت باشندگان هزاره و شیعه اتفاق افتاده گفته امنیت افغانستان در حال وخیم‌تر شدن است.

یونیسف، صندوق کودکان سازمان ملل با اعلام اینکه این حمله جان ده‌ها دختر و پسر نوجوان را گرفت و تعداد زیادی را به شدت مجروح کرد، گفته از این حمله وحشت‌زده شده است.

در ویدئوهایی که به افغانستان اینترنشنال رسیده، شاهدان عینی می‌گویند کشته‌شدگان بیشتر دختران بوده است.

کَرن دکر، کاردار سفارت امریکا برای افغانستان هم در توییتی نوشته است ایالات متحده این حمله را به شدت محکوم می‌کند.

خانم دکر افزوده که هدف قراردادن مکانی که مملو از دانش‌آموز بود، شرم‌آور است.

ریچارد بنت، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان هم که بارها از کشتار شیعیان و هزاره‌ها در افغانستان انتقاد کرده، با محکومیت حمله امروز خواهان توقف حملات بر هزاره‌ها و شیعیان شد. او حمله بر مراکز آموزشی را "حمله به آینده افغانستان" دانسته است.

در حاکمیت طالبان و حکومت پیشین، غرب کابل یکی از مناطقی بوده که همواره مورد حمله افراد طالبان و داعش قرار گرفته است.

طالبان که حالا در افغانستان حکومت می‌کنند، می‌گویند داعش در افغانستان سرکوب شده است.

تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت حمله امروز را بر عهده نگرفته است.

از افغانستان هم عبدالله عبدالله، رئیس پشین شورای عالی مصالحه ملی با محکومیت این حمله گفته «این کشتار قساوت بار را کار دشمنان صلح و پیشرفت کشور می‌دانیم.»

وزارت خارجه ناروی نیز حمله به مرکز آموزشی کاج را به شدت محکوم کرده است. وزارت خارجه ناروی در بیانیه‌ای گفته است که این حمله در یک منطقه عمدتا هزاره‌نشین رخ داده و بسیاری از دختران و پسران نوجوان کشته و زخمی شدند. وزارت خارجه ناروی تاکید کرده که همه افغان‌ها حق دارند در امنیت آموزش ببینند و «اقلیت‌ها و دانش آموزان مدارس هدف نیستند.»

تازه‌ترین خبرها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید