منابع محلی: طالبان به ۴۰۰ خانواده در خواجه بهاءالدین دستور کوچ اجباری را داد

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

شماری از باشندگان ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار می‌گویند که کوچ اجباری ۴۰۰ خانواده در روستای مهاجر قشلاق این ولسوالی، بنا به دستور طالبان آغاز شده‌است.

گفته می‌شود که آنان ۳ روز مهلت دارند تا این روستا را تخلیه کنند.

دو باشنده محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند که سه شنبه دستور تخلیه به این خانواده‌ها داده شد و روزچهارشنبه، دستکم ۱۰۰ خانواده از آنجا کوچ داده شدند.

به گفته منابع، اگر خانواده‌های مذکور در مدت ۳ روز این روستا را ترک نکنند، "به زور از خانه‌های شان اخراج خواهند شد و حق انتقال وسایل و لباس خود را هم نخواهند داشت."

یک باشنده محل به افغانستان اینترنشنال گفت که زنان، کودکان و مردان در دشت‌ها متواری شده و حتا توان خرید خیمه را ندارند.

با این حال، یک مقام‌ طالبان در تخار صدور فرمان تخلیه برای ۴۰۰ خانواده را رد کرد.

نیکزاد مهاجم، سخنگوی والی طالبان در تخار به افغانستان اینترنشنال گفت که اسناد دست داشته مردم محل و گروه‌های تازه وارد به خواجه بهاءالدین، در دادگاه بررسی خواهد شد و بربنیاد آن، تصمیم گرفته خواهد شد.

پیش از این، هیاتی از طالبان از مرکز به محل رفته بود و گزارشی را در مورد وضعیت تهیه و برای تصمیم‌گیری به شورای وزیران طالبان سپرده بود، اما این شورا تا اکنون در این مورد چیزی نگفته است.

درگیری میان باشندگان محل و گروه‌هایی که گفته می‌شود به زبان‌های پشتو و اردو صحبت می‌کنند، از چند ماه به این‌سو ادامه دارد. این مردم ادعای داشتن اسناد قانونی را طرح کرده اند.

سید بشیر بشرمل، یک خبرنگار محلی به افغانستان اینترنشنال گفت که این زمین‌ها در اصل از "پشتون‌های است که به دلیل جنگ‌های داخلی به پاکستان مهاجر شده بودند و در نبود آنها، زمین‌های شان توسط زورمندان به مردم فروخته شده بود".

اما باشندگان محلی استدلال می‌کنند که این افراد، با حمایت طالبان، خواهان اسکان در خواجه بهاءالدین اند و مردم بومی را که از سال های دور در آنجا زندگی کرده‌اند، به زور از خانه‌های شان اخراج می‌کنند.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید