مسیح علینژاد می‌گوید که زنان در افغانستان و ایران مبارزه مشترکی در پیش دارند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۳

مسیح علینژاد، کنشگر معروف ایرانی با حمایت از کمپاین توقف کشتار هزاره‌ها در توییتر نوشت که زنان در خیابان‌های ایران و افغانستان با یک «دشمن مشترک» رو به رو اند.

او با به اشتراک گذاشتن تصاویر زنان معترض افغان در صفحه توییترش گفت: « ما همه همدردیم [و] رنج‌های مان شبیه هم است.»

پس از کشته شدن مهسا امینی به دست پولیس جمهوری اسلامی، خیابان‌ها ایران در دو هفته گذشته ناآرام بوده است. مرگ این دختر جوان بهانه‌ای برای ابراز نارضایتی از سیاست‌های جمهوری اسلامی، به خصوص حجاب اجباری شده است که موجب مرگ مهسا و چند معترض دیگر به دست نیروهای امنیتی شده است.

علینژاد بر همبستگی و همدلی مردم ایران و افغانستان در برابر رژیم‌های دو کشور تاکید کرد که با سیاست‌های شان زنان و گروه‌های اجتماعی دیگر را سرکوب و محدود کرده اند.

پس از حمله تروریستی بر آموزشگاه کاج، مردم در شهرهای افغانستان و فضای مجازی علیه طالبان و دیگر گروه‌های شبه نظامی به خاطر کشتار هزاره‌ها اعتراض گسترده کرده‌اند. آنها باور دارند که طالبان تلاشی برای محافظت از هزاره‌ها نمی‌کند یا حتا عناصری در این گروه در کشتار هدفمند هزاره‌ها نقش دارند.

ملاله یوسفزی، برنده جایزه نوبل هم روز چهارشنبه در صفحه توییترش طالبان را متهم کرد که از محافظت اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان ابا می‌ورزد.

تازه‌ترین خبرها

سفیران - فصل چهارم (فرانسه)
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید