یک هفته پس از حمله خونین به آموزشگاه کاج در غرب کابل، تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله مرگبار را بر عهده نگرفته است. مقامات طالبان که از بازداشت عاملان این حادثه سخن گفتند در اظهارنظرهای پراکنده به صورت مبهمی این حملات را کار «دشمنان اسلام و وطن» خوانده‌اند.

روز جمعه هفته گذشته، فرد انتحاری در صنف دانش‌آموزان آموزشگاه کاج در منطقه دشت‌برچی کابل خود را منفجر کرد. طبق آخرین آماری که نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان نشر کرده در این حمله دستکم ۵۳ دانش‌آموز جان باخته و ۱۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. اکثریت قربانیان این حادثه دختران دانش‌آموز هستند.

پیش از این، به ویژه پس از تسلط طالبان بر افغانستان، مسئولیت اکثریت حملات انفجاری بر جامعه هزاره را گروه داعش به عهده گرفته است.

اما مسئولیت آخرین حمله به مرگز آموزشی کاج را هیچ فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

طالبان تاکنون درباره این حمله موضع مشخصی نداشته‌اند و مسئولین امنیتی این گروه تنها به دادن آمار و ارقام درباره تعداد کشته‌شدگان و زخمیان این رویداد بسنده کرده‌اند.

عبدالنافع تکور سخنگوی وزارت داخله طالبان با نشر توییتی گفت: «حمله به اهداف غیرنظامی، ظلم غیرانسانی دشمن و عدم رعایت معیارهای اخلاقی را ثابت می‌کند.»

پس حمله به کاج، شماری از سیاست‌مداران با اشاره به کارنامه طالبان در خصوص حملات انتحاری گفتند که گروه طالبان ترویج کننده پدیده انتحاری بوده است.

سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله طالبان در ماه‌های گذشته در سفر به ولایت قندهار در یک گردهمایی مردمی گفت که ۱۵۰۰ نفر آماده انجام حملات انتحاری هستند. به گفته وی، این افراد آرزو دارند با انجام حملات انتحاری به کاروان «شهدا» بپیوندند.

این مقام ارشد طالبان همچنین در کابل با خانواده افرادی که حملات انتحاری انجام دادند دیدار کرد و مهاجمان انتحاری را «قهرمانان وطن» خواند.

در همین حال این گروه بارها در مراسم‌های رسمی، عاملان حملات انتحاری را ستایش کرده‌‌اند و پیروزی خود را مدیون آنان دانسته‌اند.

با بازگشت طالبان و قوت‌گیری سایر گروه‌های ستیزه‌جو افراطی یک بار دیگر اماکن عمومی و اجتماعات هزاره‌ها به صورت هدف‌مند مورد حمله قرار گرفته است.

انعام‌الله سمنگانی، رئیس مرکز اطلاعات و رسانه‌های طالبان یکی از معدود افراد طالبان است که پس از این حمله واکنش نشان داد و با خانواده‌های قربانیان حادثه کاج ابراز همدردی کرد. او در حساب توییترش نوشته است که از یک مسئول بلندرتبه وزارت داخله طالبان پرسیده «عجب است که تا هنوز هیچ مقام دولتی برای ابراز تسلیت به دشت‌برچی نرفته.»

به گفته او این مقام امنیتی طالبان در پاسخ گفته است که از تسلیت‌گویی می‌شرمند چرا که نتوانسته‌اند از پسران و دختران دانش‌‌آموز دفاع کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان تنها با بازنشر توییت لطیف نظری، معین وزارت اقتصاد طالبان در واکنش به این حمله در صفحه توییترش نوشت: «ما یک ملت و یک پارچه هستیم، ما به وحدت خود افتخار می‌کنیم.»

اینکه تا به حال هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است باعث شده تا گروه طالبان بیش از هر زمان دیگری مورد انتقاد قرار بگیرند.

امرالله صالح، معاون پیشین ریاست‌جمهوری افغانستان در واکنش به حمله انفجاری در آموزشگاه کاج گفت که پدیده «شوم و زشت انتحار توسط طالب» رایج شد. آقای صالح در یادداشتی، طالبان را گروه «جهل و تبعیض» توصیف کرده گفته است این گروه اکنون دارای «واحدهای خودکش و انتحاری» است.

در همین حال سازمان‌های حقوق بشری مانند عفو بین‌الملل می‌گویند که حملات در مناطق شیعه هزاره نشان‌دهنده «ناتوانی شرم‌آور و شکست مطلق طالبان» در حفاظت از مردم افغانستان است.

پس وقوع این حمله مرگبار، شماری از زنان در ولایت‌های مختلف تظاهرات کردند. با این حال، طالبان زنان معترض را لت و کوب و در مواردی بازداشت کردند.

گریگوری استانتون، بنیان‌گذار سازمان دیده‌بان نسل‌کشی در گفتگو با افغانستان اینترنشنال در خصوص کشتار هزاره‌ها در افغانستان گفت که در کنار مسایل قومی و نژادی، انگیزه‌های مذهبی گروه‌هایی چون طالبان و داعش موجب بروز این کشتار شده است.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید