زنان در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری در اعتراض به حمله بر آموزشگاه کاج تظاهرات کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

شماری از زنان در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی روز پنج‌شنبه در اعتراض به حمله مرگبار بر آموزشگاه کاج در دشت‌برچی کابل، اعتراض کردند. این زنان با شعارهایی چون «تعلیم حق ماست» و «هزاره بودن جرم نیست» خواستار بازگشایی مکاتب دخترانه و پایان «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

حمله به آموزشگاه کاج که در نتیجه آن ۵۳ نفر کشته و بیش از ۱۰۰ نفر زخمی شدند خشم بسیاری از شهروندان افغانستان در داخل و خارج از کشور را برانگیخته است.

زنان در ولسوالی‌های جاغوری و مالستان روز پنجشنبه ۱۴ میزان، دست به اعتراض زدند. در این اعتراض آنها خواهان تامین حق آموزش زنان شدند و شعارهایی را در محکومیت حمله به آموزشگاه کاج سر دادند.

پس از حمله به آموزشگاه کاج، در جریان یک هفته گذشته صدها تن از زنان در ولایت‌های کابل، هرات، بامیان، بلخ، ننگرهار، بغلان و پنجشیر در گردهمایی‌های اعتراضی خواهان توقف «نسل‌کشی هزاره‌ها» شدند.

یک روز پس از این حمله، ده‌ها تن از زنان در اعتراض به کشته شدن هزاره‌ها در کابل دست به اعتراض زدند.

طالبان اما اعتراضات زنان را در شهرهای مختلف سرکوب کردند. طبق گزارش‌ها، طالبان با شلیک هوایی اعتراض زنان را متفرق کردند و شماری از معترضان زن را لت و کوب و در مواردی آنها را بازداشت کردند.

مطابق با آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل، برخورد خشونت‌آمیز با زنان معترض و لت و کوب آن‌ها در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز با هدف ایجاد ارعاب اعتراض‌کنندگان زن از سوی طالبان صورت می‌گیرد.

بسیاری از کنش‌گران زن گزارش داده‌اند که اغلب از سوی طالب با کیبل، شلاق یا قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

مطابق با گزارشاتی که از سوی عفو بین‌الملل مستند شده، طالبان تا ماه فبروری امسال بیش از ۳۰ زن معترض را به طور خودسرانه دستگیر یا ربوده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها