معترضان در سویس خواستار تشکیل کمیسیون بین المللی برای بررسی کشتار هزاره‌ها شدند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۱۴

پناهجویان افغان در شهر زوریخ در اعتراض به کشتار هزاره‌ها در افغانستان، تجمع کردند.

آنها بر تشکیل کمیسیون بین المللی به منظور تحقیق در مورد حمله به آموزشگاه کاج و سایر حملات بر هزاره‌ها و دیگر اقلیت‌ها تاکید داشتند.

معترضان در بیانیه‌ای گفتند که هزاره‌ها در هیچ جا در افغانستان مصوونیت ندارد. به گفته آنان، «حملات انتحاری[بر هزاره‌ها] در مکان‌های مختلف مثل مکتب، شفاخانه، زایشگاه، مسجد، مسیر راه، دانشگاه، مراکز آموزشی خصوصی و سالن عروسی صورت گرفته که صدها قربانی به جامانده است.»

آنان می‌افزایند: «با آمدن طالبان در افغانستان حملات در مناطق هزاره نشین تشدید یافته است و این قوم به حاشیه رانده شده‌است و هیچ مکانیزمی برای حفاظت از آنان وجود ندارد.»

عدم توجه مقامات و نهادهای بین المللی به حملات گروه‌های تروریستی بر هزاره‌ها در افغانستان باعث شده که کنشگران از بی توجهی و سکوت بین المللی در مورد این مساله انتقاد کنند.

معترضان افغان در سویس از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستند که جلسه‌ای ویژه برای بررسی کشتار هزاره‌ها برگزار کنند و روی اقدامات مشخص در آنجا صحبت کنند.

آنها امیدوارند که دادگاه بین المللی جنایات جنگی هم، «تحقیقات، مستند سازی واقدامات مقتضی را جهت به رسمیت شناختن مصادیق نسل‌کشی علیه هزاره‌ها و جلوگیری از تکرار آن، انجام دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
فیلمستان
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.